Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
zaprasza na konferencję prasową
zapowiadającą piątą edycję
Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music.
Muzyka dla Europy
18 sierpnia – 1 września 2019 r.
Dolny Śląsk (Krzyżowa, Wrocław, Świdnica, Szczawno – Zdrój, Grodziszcze)
Konferencja odbędzie się 27 czerwca br., o godz. 11.00
w Domu dla Kultury OP ENHEIM
(Wrocław, Plac Solny 4, Salon Herz, 5 piętro)
Podczas konferencji zostanie zaprezentowany program jubileuszowej edycji festiwalu Krzyżowa-Music. Zapowiemy największe atrakcje festiwalu i przestawimy muzyków, którzy przyjadą tego lata do Krzyżowej i będą koncertować na Dolnym Śląsku. W konferencji weźmie również udział przedstawicielka Fundacji Bente Kahan, która zapowie festiwal Lato w Synagodze pod Białym Bocianem, w ramach którego odbędzie się jeden z koncertów Krzyżowa-Music. Zaprosimy również Państwa na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w Krzyżowej 1 września – w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Finałem konferencji będzie krótki recital muzyków Krzyżowa-Music.
Czas trwania konferencji: 30-40 min.
W spotkaniu z dziennikarzami wezmą udział:
Program:
Muzycy Krzyżowa-Music: Yannick Rafalimanana - pianista oraz Olivier Robin – skrzypek
Repertuar:
Materiały prasowe:
Jubileusz Krzyżowa-Music - komunikat prasowy.pdf
5 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Fundacja „Krzyżowa” wzięła aktywny udział w tej inicjatywie i wspólnie z młodzieżą z Polski i Niemiec zorganizowała specjalne warsztaty.
Cyfryzacja społeczeństwa postępuje w bardzo szybkim tempie, a media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę w życiu młodych ludzi. Krzyżowa to miejsce, do którego co roku, w ramach różnych projektów, przyjeżdżają tysiące uczestników z różnych krajów. Łatwo jest więc zaobserwować, że korzystanie z oferty mediów społecznościowych ma ogromne znaczenie w codziennym życiu młodzieży. Kontynuowanie kontaktu w wirtualnym świecie jest naturalną konsekwencją znajomości zawartych podczas wymian i spotkań. Zjawisko to jest wszechobecne i wspólne dla młodzieży - bez względu na kraj pochodzenia.
Media społecznościowe to jednak nie tylko pozytywne i bezpieczne działania. To również zagrożenia i zjawiska negatywne, takie jak hejt.
Krzyżowa, to przestrzeń, gdzie wielką wartością jest dialog, a historyczna narracja tego miejsca wiąże się ściśle z pojęciami: odwaga, przyszłość i pamięć. Dlatego właśnie, 5 lutego, w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Fundacji „Krzyżowa” odbyły się warsztaty, w których wzięła młodzież uczestnicząca w polsko-niemieckiej wymianie szkolnej. Uczestnicy zadali sobie pytanie jak być odważnym i właściwie reagować na niebezpieczne i niewłaściwe zachowania w Internecie.
Na początku młodzi ludzie zastanawiali się, jakich mediów używają w codziennym życiu i w jakim celu z nich korzystają. Podczas drugiego etapu uczestnicy wymieniali się nawzajem swoimi spostrzeżeniami. Po procesie uświadamiania sobie wyzwań w przestrzeni wirtualnej, grupa zajęła się odpowiedzią na pytanie, jak powinien wyglądać bezpieczny internet. Młodzież zakończyła dzień kreatywnym „happeningiem”, podczas którego zostawiła swoje osobiste przesłanie związane z Dniem Bezpiecznego Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.
Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Więcej informacji: www.saferinternet.pl
Od 1 do 4 lutego w Krzyżowej, a od 5 do 8 lutego we Wrocławiu, pracownicy Fundacji „Krzyżowa” i słowackiej organizacji Post Bellum nagrywają wywiady ze świadkami historii.
Rozmowy prowadzone są m.in. z mieszkańcami Krzyżowej, Świdnicy oraz Wrocławia, którzy aktywnie uczestniczyli w działaniach opozycji antykomunistycznej, wyborach czerwcowych oraz angażowali się w proces pojednania polsko-niemieckiego.
Nagrania powstają w ramach międzynarodowego projektu „30 Years After the Fall of the Iron Curtain"/”30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny”. Jego celem jest spojrzenie na doświadczenie roku 1989 - roku, w którym upadła Żelazna Kurtyna - w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Możliwość odwołania się do relacji bezpośrednich świadków wydarzeń stanowi niezwykle cenne uzupełnienie ustaleń opracowywanych przez historyków. Daje ono bowiem szansę wyjście poza „wielką historię” i spojrzenia na dane wydarzenia z perspektywy mniej lub bardziej zaangażowanych obserwatorów.
Relacje świadków historii mają przybliżyć młodym ludziom nie tyle wydarzenia roku 1989, ile pokazać, jakie nadzieje wiązano ze zmianami zachodzącymi w Polsce, jak i w całym Bloku Wschodnim. – tłumaczy dr Tomasz Skonieczny z Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”, koordynator projektu. – Rozmowy, które nagrywamy pokazują również, jakie konsekwencje przyniosły te zmiany – nie w skali politycznej, ale w życiu poszczególnych ludzi (zarówno tych silnie zaangażowanych w proces demokratyzacji Polski, jak i tych, którzy nie byli aktywnymi aktorami przełomu roku 1989).
W projekcie notacji zgodzili się wziąć udział m.in.: bp. Ryszard Bogusz, Maria Woś, Janusz Witt, Adolf Juzwenko, Bolesław Marciniszyn oraz Rafał Bubnicki.
Relacje zebrane w ramach projektu będą udostępniane na portalu Memory of Nations (www.memoryofnations.eu), na którym znajduje się już ponad 3000 relacji świadków historii z całej Europy Środkowej, oraz zostaną wykorzystane podczas warsztatów edukacyjnych z elementami dramy, adresowanymi do uczniów i studentów z Polski, Czech, Słowacji i Rumunii.
W ramach projektu Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego współpracuje z organizacjami: Post Bellum SK (Słowacja), Post Bellum CZ (Czechy) oraz Comuna Victoria (Rumunia).
Koniec Wielkiej Wojny położył kres nie tylko długotrwałym, bezsensownym walkom, które przyczyniły się do śmierci wielu milionów osób. Był także początkiem przełomowych przemian, które na trwałe odmieniły Europę. Przyniósł on upadek wielkich mocarstw, współdecydujących dotąd o politycznym kształcie kontynentu, co pozwoliło wielu państwom Europy Środkowej – w tym Polsce – odzyskać upragnioną niepodległość. Upadek starego porządku był zarazem początkiem wielkich przemian, prowadzących do obalenia monarchii i państw półautorytarnych, oraz ustanowienia młodych demokracji, z nowoczesnym systemem wyborczym (w tym przyznającym prawo głosu kobietom), wspierających liberalizację życia społecznego i kulturowego.
Zmiany, które zostały zapoczątkowane w Europie w roku 1918 nie były jednak wyłącznie zmianami na lepsze. Przeobrażenia zapoczątkowane wraz z końcem Wielkiej Wojny doprowadziły bowiem do narodzin dwóch krwawych totalitaryzmów, które spustoszyły Europę i trwale odmieniły oblicze świata.
W tym roku na całym świecie celebrowana jest 100. rocznica zakończenie I Wojny Światowej. Nawiązując do tego niezwykle ważnego jubileuszu, Fundacja „Krzyżowa”dla Porozumienia Europejskiego przygotowała materiały edukacyjne, których celem jest przedstawienie dwóch różnych perspektyw - polskiej oraz niemieckiej - pamięci o Wielkiej Wojnie oraz zmianach zapoczątkowanych w roku 1918. Poprzez zestawienie wydarzeń z historii Polski oraz Niemiec z roku 1918 (z jednoczesnym odwołaniem się do lat późniejszych), uczestnicy zajęć będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z odmienną optyką narodowej narracji o historii, ale także skonfrontować się z własnymi wyobrażeniami o zmianach, jakie zaszły i nadal zachodzą w Europie.
Scenariusz zajęć przygotowywany został z myślą o pracy z grupami polsko-niemieckimi w trakcie wymian szkolnych oraz w ramach edukacji pozaformalnej. Z powodzeniem może jednak stać się punktem wyjście dla lekcji historii oraz edukacji obywatelskiej, prowadzonych w ramach zajęć szkolnych.
Materiały edukacyjne dostępne są w polskiej i niemieckiej wersji językowej. Można je pobrać bezpłatnie ze strony Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego:
12 listopada 1989 r. na dziedzińcu zabytkowego Pałacu w Krzyżowej odbyła się msza, podczas której premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl przekazując sobie znak pokoju - objęli się na znak pojednania. Pewnie niewielu uczestników tego wydarzenia wiedziało, że nabożeństwo, w którym wzięli udział będzie zapamiętane jako milowy krok w budowaniu przyjaznych stosunków między niegdyś zwaśnionymi krajami.
Msza Pojednania – jak twierdzi wielu obserwatorów tego wydarzenia, była początkiem nowego rozdziału w relacjach polsko-niemieckich, ale była też początkiem nowego etapu w historii Krzyżowej. Miejsce to ponownie zaistniało w szerszej świadomości, a wartości, jakie wiązały się z działalnością jego przedwojennych mieszkańców, mogły zostać przypomniane. Wydarzenie to miało też bezpośredni wpływ na powstanie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz na jej misję i działalność.
- W przyszłym roku czekają nas bardzo ważne jubileusze – 80 lat od wybuchu II wojny światowej, 30 lat od upadku komunizmu, 15 lat Polski w Unii Europejskiej, a jednocześnie rocznice ważne dla Krzyżowej - 30 lat od Mszy Pojednania, 30 lat od konferencji „Chrześcijanin w społeczeństwie”, która stanowi ideowy początek Fundacji – zaznacza dr Robert Żurek, historyk, członek Zarządu Fundacji „Krzyżowa”. - Pamiętając o swoich korzeniach, o ludziach, którzy ją tworzyli i wydarzeniach, które ją kształtowały, Fundacja „Krzyżowa” chce poświęcić ten czas na głęboką refleksję nad tym, czego z przeszłości możemy się nauczyć i jak budować przyszłość opartą na porozumieniu, dialogu i szacunku – dodaje.
Już dziś zapraszamy Państwa na przyszłoroczne obchody 30-lecia Mszy Pojednania. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, w towarzystwie naszych przyjaciół, partnerów, sąsiadów, a także przedstawicieli władz każdego szczebla pochylimy się nad naszą wspólną historią i dostrzegając wysiłek wielu naszych poprzedników, poświęcimy jeszcze więcej pracy i energii by budować naszą przyszłość w oparciu o porozumienie i współpracę.
Polecamy Państwu materiały na temat Mszy Pojednania na naszej stronie internetowej: http://www.krzyzowa.org.pl/pl/krzyzowa-kreisau/msza-pojednania/droga-do-pojednania.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego klipu związanego z Mszą Pojednania w Krzyżowej: https://youtu.be/--rMnOOIrdo.
„Pojednanie polsko-niemieckie. Bilans 30-lecia” to międzynarodowe seminarium, które rozpoczęło się w Krzyżowej w piątek, 7 grudnia. Naukowcy rozmawiają o pojednaniu polsko-niemieckim z perspektywy blisko 30 lat. Nie tylko poddają analizie elementy całego procesu, ale także dyskutują nad zasadnością samego sformułowania „pojednanie” oraz na ile aktualna jest metafora mówiąca o „kiczu pojednania”.
Ważnym elementem seminarium jest refleksja nad swoistą „mapą drogową” - wykazem dobrych praktyk w procesie pojednania, który mógłby znaleźć zastosowanie w próbach rozwiązania obecnych konfliktów międzynarodowych i międzyludzkich w Europie i na świecie – podkreśla dr Tomasz Skonieczny z Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”, koordynator wydarzenia. Jest to zadanie tym ważniejsze, iż do Fundacji „Krzyżowa” – jako do rozpoznawalnego miejsca pojednania polsko-niemieckiego – wielokrotnie zwracają się organizacje z całego świata, z pytaniem o refleksje na temat możliwości przeniesienia doświadczeń polsko-niemieckich na inne kraje.
Wśród wykładowców seminarium znaleźli się pracownicy naukowi z polskich i niemieckich uczelni, a także europejskich organizacji zajmujących się tematyką relacji polsko-niemieckich. Szczegóły znajdą Państwo w programie wydarzenia (www.krzyzowa.org.pl).
Seminarium ma charakter otwarty, a wykłady są tłumaczone symultanicznie.
***
Proces pojednania polsko-niemieckiego należał do najdonioślejszych procesów politycznych i społecznych w Europie XX wieku. Tak jak bez pojednania niemiecko-francuskiego nie byłoby Unii Europejskiej, tak bez pojednania polsko-niemieckiego nie byłoby Unii Europejskiej obejmującej swoim zasięgiem prawie cały kontynent. Przy czym proces pojednania polsko-niemieckiego cechował się własną specyfiką. Nastąpił po dramatycznych wydarzeniach historycznych oraz w nieporównywalnie mniej korzystnych warunkach politycznych niż proces pojednania niemiecko-francuskiego.
Proces pojednania polsko-niemieckiego był również demonstracją siły inicjatyw oddolnych, społeczeństwa obywatelskiego oraz wartości chrześcijańskich i humanistycznych. Pokazał, jak wielką moc sprawczą mogą mieć odwaga cywilna, odpowiedzialność za dobro wspólne, dialog, spotkanie, solidarność.
W listopadzie 1989 r. w Krzyżowej miała miejsce Msza Pojednania, z udziałem pierwszego niekomunistycznego premiera RP, Tadeusza Mazowieckiego, oraz kanclerza RFN, Helmutha Kohla, będąca kamieniem milowym na drodze do pojednania polsko-niemieckiego.
Spotkanie z dr Agnieszką Ładą oraz debata
„Obecna sytuacja w stosunkach polsko-niemieckich”.
Prezentacja badań Barometr Polska-Niemcy.
6.10.2018 r., godz. 17:30, Krzyżowa, Pałac (sala Majowa)
Wstęp wolny!
6 października o godz. 17.30 w Pałacu (sala Majowa) odbędzie się spotkanie z dr Agnieszką Ładą (Instytut Spraw Publicznych), którego tematem będzie „Obecna sytuacja w stosunkach polsko-niemieckich”. Debata będzie połączona z prezentacją najnowszych badań z cyklu Barometr Polska-Niemcy.
„Barometr polsko-niemiecki" to projekt, który regularnie gromadzi i prezentuje opinie Polaków i Niemców na temat stosunków polsko-niemieckich i ich aktualnych wyzwań. Badania prowadzone są od 2000 roku przez Instytut Spraw Publicznych w Warszawie we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
Wyniki tegorocznego badania pokazują, że istnieje duża nieznajomość kraju sąsiadującego z UE w obu krajach, a wyzwania i kwestie historyczne postrzegane są w różny sposób. Jednocześnie istnieje duże zainteresowanie tym drugim krajem i jego rozwojem. Wyniki barometru stanowią dobrą podstawę do wspólnej refleksji na temat stosunków polsko-niemieckich, wizerunku kraju sąsiadującego i sytuacji w tym kraju.
Tegoroczne wyniki badań:
Część 1: Polacy i Niemcy. Dzieląca przeszłość, wspólna przyszłość? Wyniki Barometru Polska-Niemcy 2018.
http://www.isp.org.pl/publikacje,25,964.html
Część 2: Razem w Europie? Co Polacy i Niemcy sądzą o polityce europejskiej. Wyniki polsko-niemieckiego Barometru 2018.
http://www.isp.org.pl/publikacje,1,967.html
Raport z badań: Trudne partnerstwo. Polacy i Niemcy o kraju sąsiada, wspólnej historii i Europie
http://www.isp.org.pl/publikacje,1,968.html
dr Agnieszka Łada – dyrektor Programu Europejskiego i starszy analityk Instytutu Spraw Publicznych. Jest członkiem Rady Nadzorczej Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Grupy Refleksyjnej przy ministerstwach spraw zagranicznych Polski i Niemiec oraz Polsko-Niemieckiej Grupy Ekspertów Krąg Kwirytów i Grupy Kopernika. Specjalizuje się w następujących zagadnieniach: Niemcy i stosunki polsko-niemieckie, polska polityka zagraniczna i europejska, postrzeganie Polaków za granicą i obcokrajowców w Polsce.
Polsko-Niemiecki Barometr jest wspólnym projektem Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie i Fundacji Konrad Adenauer-Stiftung. W 2018 roku Fundacja Körbera była partnerem polsko-niemieckiego Barometru. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wsparła projekt.
Debata współfinansowana jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
tel: +48 74 85 00 300
fax: +48 74 85 00 305
e-mail: sekretariat@krzyzowa.pl
Copyright © 2017 - Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. All rights reserved. Realizacja: 3motion - strony www