Minione dni w Krzyżowej były wyjątkowym czasem refleksji, wspomnień i dialogu. Trzydniowe obchody jubileuszu 35. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej zgromadziły uczestników z Polski, Niemiec i innych krajów, którzy wspólnie celebrowali wieloletnie zaangażowanie na rzecz pojednania i współpracy polsko-niemieckiej oraz budowania porozumienia w Europie.
Wydarzenie rozpoczęła konferencja, podczas której zaprezentowano wyniki nowego Barometru Polska-Niemcy, a także odbyły się dyskusje o roli społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu przyszłości relacji polsko-niemieckich. Wieczorem osoby uczestniczące w konferencji miały okazję wymienić się doświadczeniami i wnioskami podczas grupowych rozmów oraz forum podsumowującego.
Na początku października dyrektor zarządzający naszej Fundacji, Robert Żurek, oraz kierowniczka ds. komunikacji i współpracy międzynarodowej, Paulina Maloy, odbyli szereg spotkań z partnerami Fundacji "Krzyżowa" w Warszawie. Dziękujemy za poświęcony czas m.in. pani Agnieszce Kowalskiej, dyrektorce Departamentu Polityki Europejskiej, dr. hab. Sebastian Płóciennik, Członkowi Zarządu i Dyrektorowi Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej , panu Michal Braun, dyrektorowi Narodowy Instytut Wolności oraz jego zastępczyni, pani Adela Gąsiorowska.
Mieliśmy też przyjemność spotkać się z panią wiceministrą Edukacji Narodowej, Joanna Mucha z Ministerstwo Edukacji Narodowej
Tymczasem, przygotowujemy się do obchodów 35. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej w listopadzie! Aby omówić najważniejsze punkty, nasza dyrektor zarządzająca Dorota Krajdocha oraz Aleksandra Królak-Wąsowicz, dyrektor ds. rozwoju i innowacji, spotkały się z Bartłomiejem Strózikiem, Wójtem Gmina Świdnica.
Już cieszymy się na kolejne spotkania i współpracę!
Czytaj więcej: Październik pełen spotkań z partnerami Fundacji "Krzyżowa"
MAŁE ESSEN Polsko-niemieckie miejsce (nie-)pamięci. Czasowa wystawa zdjęć w Krzyżowej!
Wystawę można oglądać w naszym Pałacu, przy sali majowej (sala 204) aż do 17.listopada. 2024r.
Twórcą wystawy jest prof. Krzysztof Ruchniewicz.
Serdecznie zapraszamy!
Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt z Dominikiem Kretschmannem
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Niszczycielskie powodzie na Dolnym Śląsku mocno dotknęły również Krzyżową i okolice. Rzeka Piława wystąpiła z brzegów i zalała wiele obszarów wioski i terenu Fundacji na kilka dni – domy, pola, ulice i ogrody.
W porównaniu z uszkodzeniami prywatnych domów wielu rodzin w okolicy, uszkodzenia infrastruktury Fundacji „Krzyżowa” wydają się niewielkie. W związku z tym apelujemy o wsparcie dla poszkodowanych rodzin – zarówno tych na miejscu, jak i naszych pracowników.