W foyer Pałacu w Krzyżowej (II piętro) można już oglądać niezwykłą wystawę „JAZDA! Ways of Becoming”, będącą owocem międzynarodowej wymiany młodzieży z Polski, Francji i Niemiec. Ekspozycja porusza ważne i aktualne tematy tożsamości, migracji i kultury pamięci, stawiając pytania, które dotyczą nas wszystkich:
👉 Jak odnaleźć swoją drogę w świecie?
👉 Czy granice – fizyczne i mentalne – można przekroczyć?
👉 Czym jest solidarność we współczesnych czasach?
W ramach projektu, realizowanego w 2023 roku, młodzi wolontariusze i studenci wspólnie pracowali nad analizą własnych doświadczeń i refleksji wokół tych zagadnień. Efektem ich pracy jest właśnie ta wyjątkowa wystawa – zaprezentowana po raz pierwszy w czerwcu 2024 roku w Friedlandzie (Niemcy), a teraz dostępna dla zwiedzających w Krzyżowej. Ekspozycja pozostanie tu przez trzy miesiące, zanim wyruszy dalej – do Francji.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy w Pałacu w Krzyżowej – to świetna okazja, by zobaczyć, jak młodzi ludzie z różnych krajów patrzą na świat i budują wspólne narracje o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Wystawę można zwiedzać do końca maja.
Czytaj więcej: Odwiedź wystawę „JAZDA! Ways of Becoming” w Krzyżowej
MAŁE ESSEN Polsko-niemieckie miejsce (nie-)pamięci. Czasowa wystawa zdjęć w Krzyżowej!
Wystawę można oglądać w naszym Pałacu, przy sali majowej (sala 204) aż do 17.listopada. 2024r.
Twórcą wystawy jest prof. Krzysztof Ruchniewicz.
Serdecznie zapraszamy!
Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt z Dominikiem Kretschmannem
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy na objazdową wystawę kontenerową #StolenMemory Archiwum Arolsen, którą w terminie od 21 marca do 11 kwietnia 2024 roku będzie można zwiedzać w Krzyżowej.
Wystawa skupia się na losach dziesięciu więźniów obozów koncentracyjnych, pochodzących z różnych krajów europejskich, których osobiste przedmioty znajdują się w zbiorach Arolsen Archives. Niektóre z tych pamiątek udało się już zwrócić rodzinom prześladowanych. W pozostałych przypadkach nadal poszukiwani są krewni. Wystawa jest jednocześnie zaproszeniem do włączenia się w te poszukiwania i zaangażowania się w proces przywracania pamiątek skradzionych przez niemieckich nazistów.
Czy granice są realne, czy istnieją tylko w naszych umysłach? Czy można sobie wyobrazić świat bez granic? Czy kiedykolwiek miałeś/miałaś trudności z przekroczeniem granicy?
To tylko kilka z wielu pytań dotyczących migracji, granic i tożsamości, które zadaje wystawa "JAZDA!". W ramach projektu "Pamiętać razem - dla kształtowania przyszłości" została ona opracowana w zeszłym roku przez 25 wolontariuszy. Projekt był realizowany w 2022 r. przez Muzeum Friedland, Fondation du Camp des Milles i Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Po tym, jak wystawa została po raz pierwszy pokazana jako interaktywna ścieżka na wystawie stałej Muzeum Friedland, teraz dostępna jest również wersja "Krzyżowa".
Strona 1 z 4