Zapraszamy do naszej Księgarni, która mieści się w Recepcji w budynku Obory. Proponujemy Państwu wiele ciekawych książek o pasjonującej historii magicznego miejsca, jakim jest Krzyżowa oraz malowniczego Dolnego Śląska.
W sprzedaży również kartki pocztowe, magnesy i wiele innych gadżetów.
W sprawie zakupu publikacji prosimy o kontakt:
Dominik Całka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel: +48 74 85 00 301
Fax: +48 74 85 00 305
Serdecznie zapraszamy!
Informujemy, że publikacje Fundacji "Krzyżowa" można również kupić w sklepie internetowym Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu!
To nie wrogowie, to ludzie, Das sind keine Feinde, sondern Menschen. Ewa Unger (1926-2020) - cena: 50 zł
Annemarie Franke „To nie wrogowie, to ludzie, Das sind keine Feinde, sondern Menschen. Ewa Unger (1926-2020)", 2021
"Niniejsza książka jest owocem mojego wywiadu rzeki z panią dr Ewą Unger, przeprowadzonego w roku 2018. Pani Ewa miała wówczas 92 lata. Żałuję, że do naszej rozmowy nie doszło wcześniej, kiedy jej wspomnienia były świeższe. Znałyśmy się już od dawna, właściwie od 2001 r., kiedy przyjechałam z Berlina do Krzyżowej, aby podjąć współpracę z Fundacją „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego. Ewa Unger pełniła wówczas funkcję przewodniczącej zarządu - międzynarodowego gremium, które społecznie kierowało projektem „Krzyżowa“.
Pani Ewa długo nie chciała rozmawiać o sobie. Zawsze była osobą od roboty, od tłumaczenia mnóstwa rozmów, później dokumentów, protokołów posiedzeń i narad. Wiedziałam, że ma za sobą traumatyczne doświadczenia z lat wojny: zsyłkę w głąb Związku Radzieckiego, pracę fizyczną ponad siły młodej dziewczyny. W 1940 r., kiedy wraz z rodziną została deportowana za Ural i pracowała przy wyrębie drzewa, miała 14 lat.
Znałam poszczególne fragmenty jej biografii, głównie związane z początkami jej pracy na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego i działalnością w Klubie Inteligencji Katolickiej, ale dopiero po wielu latach znajomości wpadłam na pomysł, aby przeprowadzić z nią wywiad. Do rozmowy w 2018 r. doszło po tym, jak obroniłam doktorat na temat genezy Fundacji „Krzyżowa” i oczywiście zaprosiłam panią Ewę jako współzałożycielkę Fundacji na to wydarzenie. Znów nawiązałyśmy bliższy kontakt i odwiedzałam panią Ewę w jej mieszkaniu przy ul. Teatralnej we Wrocławiu. Wówczas sama zaczęła mi opowiadać o swoim dzieciństwie, o rodzicach, o żydowskim pochodzeniu, o całym swoim życiu. Pomyślałam, że nie mogę dopuścić, aby osoba tak wyjątkowa, w dodatku zasłużona dla Krzyżowej, dla Wrocławia i dla pojednania polsko-niemieckiego, odeszła z tego świata zapomniana. Zaproponowałam, abyśmy spisały jej wspomnienia i stworzyły książkę o jej życiu. (...)
Książka jest dwujęzyczna, tak jak dwujęzyczna była pani Ewa Unger".
Annemarie Franke
Spis treści
Wstęp
1. Dzieciństwo i młodość między Górnym Śląskiem a Wiedniem. Królewska Huta - Chorzów (1926–1939)
2. Wybuch wojny i ucieczka (1939–1940). Z Chorzowa przez Wieliczkę do Lwowa
3. Wywózka na Syberię i śmierć ojca. Rok 1940
4. W drodze na zachód. Śmierć Stefana (1942–1944)
5. Koniec wojny i powrót do Polski (1944–1946)
6. Nowe życie i studia we Wrocławiu (1947–1958)
7. Działalność w ruchu katolików świeckich i pierwsze kontakty z Niemcami (1958–1974)
8. Przełomy i nowe wyzwania. Śmierć matki (1974–1988)
9. Przełom roku 1989 i powołanie Fundacji „Krzyżowa” (1989–2003)
10. Ewa Unger we wspomnieniach (1926–2020)
Aneks
Publikacja ukazała się dzięki współpracy Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość" oraz wsparciu gminy Świdnica.
Kreisau | Krzyżowa 1945 - 1989 – 2019 - cena: 40 zł
Kreisau | Krzyżowa. 1945 – 1989 – 2019
Waldemar Czachur / Gregor Feindt
Bonn: Bundeszentrale für politische Bildung, 2019
ISBN 978-3-7425-0472-2
Data publikacji: listopad 2019
Języki publikacji: polski i niemiecki
248 s. ilustracje
Tłumaczenie z języka niemieckiego: Jacek Dąbrowski
Prof. Waldemar Czachur oraz dr Gregor Feindt są autorami nowej, polsko-niemieckiej, publikacji o Krzyżowej, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bundeszentrale für politische Bildung (bpb).
Wieś Krzyżowa na Dolnym Śląsku ma niemiecką historię, polską teraźniejszość i europejski horyzont. Wraz z przesunięciem granicy po zakończeniu II wojny światowej niemiecka wieś Kreisau stała się polską wsią Krzyżowa. Później Niemcy i Polacy odkryli ją ponownie jako miejsce niemieckiego oporu wobec narodowego socjalizmu i zaczęli wspólnie badać idee Kręgu z Krzyżowej. Dlatego też Krzyżowa była odpowiednim miejscem do zorganizowania Mszy Pojednania w 1989 roku. Waldemar Czachur i Gregor Feindt śledzą rosnące znaczenie Krzyżowej dla stosunków polsko-niemieckich i pokazują historię utworzenia Fundacji "Krzyżowa" na rzecz Porozumienia Europejskiego.
Autorzy są członkami gremiów Fundacji: prof. Waldemar Czachur jest przewodniczącym Rady Fundacji i członkiem Komisji ds. Miejsca Pamięci i Akademii Europejskiej, a dr Gregor Feindt jest członkiem Komisji ds.Miejsca Pamięci i Akademii Europejskiej.
Więcej o publikacji: http://m.bpb.de/shop/buecher/zeitbilder/300017/kreisau-krzyowa
Odrzucając kłamstwo. Z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku - cena: 28 zł
Koncepcja: Ludwig Mehlhorn (1950-2011), Współpraca: Fritz Delp, Annemarie Franke, Katarzyna Madoń-Mitzner, wydawca: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i Kreisau-Initiative e.V., współwydawca: Ośrodek KARTA, 2012
Książka towarzysząca stałej wystawie w pałacu w Krzyżowej.
Autor, sam zaangażowany w działalność opozycyjną w czasach NRD, udziela odpowiedzi twierdzącej i przedstawia subiektywny wybór sylwetek osób i grup działających w opozycji wobec totalitaryzmu. Książka ma formę swoistego eseju, będącego zarazem montażem rozmaitych świadectw tekstowych i zdjęć archiwalnych. To przede wszystkim portret pewnej postawy duchowej, tropiący niezwykłe powiązania między ludźmi działającymi w różnych krajach i epokach, ale zawsze idącymi „pod prąd”, bez względu na cenę, jaką przychodzi im za zapłacić. Freya i Helmuth von Moltke, Władysław Bartoszewski, ks. Jan Zieja, Adolf Reichwein, Jacek Kuroń, Wasyl Stus, Tatiana Wielikanowa, Vaclav Havel – co łączy te postacie? Książka pozwala wejść w ich biografie, zrozumieć ich wybory i wyobrazić sobie, co oznaczało „życie w prawdzie” w warunkach państwa totalitarnego. Publikacja towarzyszy polsko-niemieckiej wystawie stałej pod takim samym tytułem, eksponowanej od 1998 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań w Krzyżowej pod Wrocławiem, a przygotowanej przez Kreisau Initiative i Ośrodek KARTA. Wystawa i książka ukazują z jednej strony Krąg z Krzyżowej, na tle niemieckiej opozycji antynazistowskiej, z drugiej – opozycję demokratyczną w powojennej Europie Środkowo-Wschodniej pod rządami komunistów: w ZSRR, Polsce, Czechosłowacji, NRD. Autorzy wystawy skupili się na oporze cywilnym, na postawach obrońców praw człowieka i dysydentów występujących przeciwko władzy totalitarnej w swoim państwie. Ludwig Mehlhorn zmarł w maju 2011 nie dokończywszy pracy nad książką. Jego przyjaciele i współpracownicy – Fritz Delp, Annemarie Franke i Katarzyna Madoń-Mitzner (współautorka wystawy) – podjęli jego dzieło i doprowadzili do wydania książki w wersji polskiej i niemieckiej.
W sprzedaży również publikacja w j. niemieckim. Więcej w zakładce BUCHLADEN.
Krzyżowa | Kreisau. Przewodnik - cena: 20 zł
Krzyżowa | Kreisau. Przewodnik, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2019
Przewodnik stanowi praktyczne narzędzie pomagające poruszać się po terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Jednocześnie opowiada historię poznawanego miejsca, przybliża misję i działalność Fundacji oraz stara się zwrócić uwagę na wartości, których Krzyżowa stała się symbolem – szacunek, dialog oraz porozumienie. Fundacja „Krzyżowa” tymi wartościami żyje i stawia sobie za cel rozpowszechnianie ich w regionie, Polsce i Europie.
Spis treści:
- Krzyżowa
- Rodzina von Moltke
- Krąg z Krzyżowej
- Msza Pojednania
- Kompleks pałacowy i okolica
- Historia Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
- Działalność Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Zespół redakcyjny
Katarzyna Gasiulewicz, Joanna Maj, Katarzyna Maziej-Choińska, dr Tomasz Skonieczny, dr Robert Żurek
Konsultacja merytoryczna
prof. Waldemar Czachur, dr Annemarie Franke, Dominik Kretschmann
W sprzedaży również publikacja w j. niemieckim. Więcej w zakładce BUCHLADEN.
Msza Pojednania w Krzyżowej - cena: 15 zł
Msza Pojednania w Krzyżowej, pod red. Tomasza Skoniecznego, Wrocław 2019
Publikacja ma na celu przybliżenie okoliczności, które doprowadziły do Mszy Pojednania, jej przebiegu oraz pokazania konsekwencji, jakie miała ona dla relacji polsko-niemieckich – jak również dla samej Krzyżowej. W kilka miesięcy później, w miejscu historycznego gestu wymienionego pomiędzy Mazowieckim a Kohlem, rozpoczęła bowiem swoją działalność Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, stając się tym samym duchową spadkobierczynią Mszy Pojednania.
Spis treści:
- Wstęp
- Katarzyna Kaczorowska, Kiedy z gestów rodzi się wielka polityka. Msza Pojednania w Krzyżowej
- Gregor Feindt, Symboliczne pojednanie i pamięć o nim. Msza w Krzyżowej jako wynik i impuls do pojednania polsko-niemieckiego
- Waldemar Czachur, Krzyżowa jako miejsce dialogu polsko-niemieckiego
- Ks. Bolesław Kałuża, Przygotowania do Mszy Świętej w Krzyżowej
- „List parafialny” nr 15, z 12 listopada 1989 r. – przedruk
- Zdjęcia
W sprzedaży również publikacja w j. niemieckim. Więcej w zakładce BUCHLADEN.
Wspólna droga, wspólny duch. Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego 1989-1998 - cena: 50 zł
Wspólna droga, wspólny duch. Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego 1989-1998
dr Annemarie Franke, CSNE Dissertationes Instituti Brandtiana Wratislaviensis selectae jako Vol. IV, wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań 2017
Krzyżowa na Dolnym Śląsku stała się symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Obraz przekazania 12 listopada 1989 r. znaku pokoju podczas Mszy św. przez kanclerza H. Kohla i premiera T. Mazowieckiego stał się ikoną nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich w XX w. Sama Krzyżowa, niewielka wieś w pobliżu Świdnicy, przeżyła na początku lat 90 XX wieku niespotykaną przemianę od „poniemieckiego“ majątku ziemskiego przeobrażonego po wojnie w PGR do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i centrum konferencyjnego.
Właścicielem obiektu stała się w 1990 r. nowo powstała polska organizacja pozarządowa, Fundacja „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego. Właśnie ta organizacja, jej geneza i ukształtowanie się znalazły się w centrum zainteresowania autorki. W książce pokazała ona jednak, że do wydarzeń tych wiodła długa droga, którą podążała na przekór trudnościom grupa osób z obu państw. Na długo przed spotkaniem szefów rządów na dziedzińcu dawnego majątku rodziny von Moltke ukształtowała się ponad granicami politycznymi i narodowymi niewidzialna sieć ludzi i środowisk, którzy angażowali się w uratowanie zabytkowego zespołu pałacowego oraz przeznaczenie go w przyszłości na miejsce spotkań i dialogu międzynarodowego.
Dziedzictwo intelektualne Kręgu z Krzyżowej, ważnej grupy opozycyjnej w III Rzeszy, której jednym z liderów był ostatni właściciel Krzyżowej Helmuth James von Moltke oraz zorientowana na przyszłość i przełamywanie barier postawa wdowy po nim – Freyi von Moltke, stały się ważnym spoiwem tej międzynarodowej inicjatywy.
W sprzedaży również publikacja w j. niemieckim. Więcej w zakładce BUCHLADEN.
Krzyżowa jako miejsce dialogu polsko-niemieckiego - cena: 10 zł
Krzyżowa jako miejsce dialogu polsko-niemieckiego, pod redakcją Waldemara Czachura i Annemarie Franke, 2013
„Krzyżowa jako miejsce dialogu polsko-niemieckiego” - pod tym tytułem kryją się refleksje osób zaangażowanych w sprawy Krzyżowej na temat potenciału tego miejsca i jego dziedzictwa dla stosunków polsko-niemieckich w integrującej się Europie. Podejmowane są tematy związane ze specyfiką polsko-niemieckiego pojednania w kontekście jedności Europy, z percepcją Kręgu z Krzyżowej w Polsce i Niemczech oraz z edukacją historyczną i obywatelską w Krzyżowej.
Publikacja powstała w ramach projektu pt.: "Stan i perspektywy narracji Krzyżowej w Polsce i Niemczech – analiza naukowa", realizowanego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, Forschungsstelle Gedenkstätte Deutscher Widerstand w Berlinie i Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt wspierany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki w Frankfurcie nad Odrą.
W sprzedaży również publikacja w j. niemieckim. Więcej w zakładce BUCHLADEN.
Listy na pożegnanie - cena: 25 zł
Listy na pożegnanie, Helmut James von Moltke, Freya von Moltke, Wydawnictwo ZNAK, 2017
„Listy te związane są z jego śmiercią i moim dalszym życiem. Były dla mnie podstawą przetrwania, a więź, której są wyrazem, utrzymuje się do dziś. Mieliśmy prawie cztery miesiące, by się ze sobą pożegnać jako mąż i żona. To zwieńczenie, a jednocześnie najtrudniejszy czas naszego wspólnego życia.“ Freya von Moltke, 1991
Helmuth James i Freya von Moltke – dwoje młodych ludzi, opozycjonistów w nazistowskich Niemczech. On był jednym z twórców Kręgu z Krzyżowej. Ona – gospodynią tajnych obrad w dolnośląskim majątku rodzinnym. On w więzieniu oczekuje na proces i egzekucję, ona trwa przy nim do końca. Ten zbiór nigdy wcześniej nie publikowanych po polsku listów jest dokumentem miłości pokonującej więzienne mury i śmierć. Oraz świadectwem głębokiej wiary.
Myśleć z Moltkem - na drodze do powstania Fundacji dla Porozumienia Europejskiego - cena: 5,50 zł
Karol Jonca, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2003
Autor książki przedstawia historię życia feldmarszałka von Moltke, Helmutha Jamesa von Moltke aż po czasy powstania Fundacji „Krzyżowa”.