Debata o drodze Polski do NATO i Unii Europejskiej || 14 listopada, Wrocław14 listopada we Wrocławiu, w Barbarze / Wrocławskim Instytucie Kultury, odbyła się debata
poświęcona przemianom, które zaszły w Polsce po roku 1989 oraz drodze Polski do NATO i Unii Europejskiej.
W debacie udział wzięli:
W debacie uczestniczyła młodzież oraz nauczyciele z wrocławskich szkół ponadpodstawowych (łącznie 84 osoby).
Czytaj więcej: Debata o drodze Polski do NATO i Unii Europejskiej || 14 listopada, Wrocław
Minione dni w Krzyżowej były wyjątkowym czasem refleksji, wspomnień i dialogu. Trzydniowe obchody jubileuszu 35. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej zgromadziły uczestników z Polski, Niemiec i innych krajów, którzy wspólnie celebrowali wieloletnie zaangażowanie na rzecz pojednania i współpracy polsko-niemieckiej oraz budowania porozumienia w Europie.
Wydarzenie rozpoczęła konferencja, podczas której zaprezentowano wyniki nowego Barometru Polska-Niemcy, a także odbyły się dyskusje o roli społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu przyszłości relacji polsko-niemieckich. Wieczorem osoby uczestniczące w konferencji miały okazję wymienić się doświadczeniami i wnioskami podczas grupowych rozmów oraz forum podsumowującego.
W piątek 25.10.2024 w Zeitgeschichtliches Forum w Lipsku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w finałowej gali międzynarodowego konkursu na esej "Women in Resistance". Konkurs ten był jednym z wielu działań trzyletniego projektu pt. „Female Stories Unheard – European Remembrance of Women in Resistance Against National Socialism”, który realizujemy wspólnie z Bildungswerk Sachsen (Lipsk) i Antikomplex (Praga).
Z pośród nadesłanych prac konkursowych jury wybrało 10 esejów, z których trzy szczególnie ujęły ich serca, zdobywając podium:
I miejsce esej pt. "Invisible Resistance: Batsheva's Story" autorstwa Shanii Timpe (DE)
II miejsce esej pt. "Dolly. Buried in time" autorstwa Amelii Maj (PL)
III miejsce esej pt. "I am a woman - I know. A lesson on femininity" autorstwa Weroniki Doburckiej (PL)
60 uczniów ze Środy Śląskiej (Polska), Kamionki Buskiej (Ukraina) i Saterlandu (Niemcy) spędziło intensywny tydzień spotkań w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej w dniach 21-26 października 2024. Poprzez gry językowe i integracyjne, zwiedzanie Krzyżowej i samodzielnie zaplanowane wieczory mogli nawiązać kontakty między sobą i lepiej się poznać. Program obejmował również wycieczki do Świdnicy i pobliskiego polskiego miasta partnerskiego Środy Śląskiej. Podczas warsztatów kreatywnych młodzi odkrywali elementy folkloru z trzech krajów i tworzyli ich własne interpretacje na torbach, a scrapbooking dał im możliwość zaprojektowania albumu na swoje wspomnienia przy użyciu różnych naturalnych papierów i materiałów.
Czytaj więcej: Wymiana młodzieżowa Środa Śląska - Kamionka Buska - Saterland