Україномовна версія нижче
Z radością informujemy, że od teraz w Fundacji “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego dostępne są przewodniki po Krzyżowej także w języku ukraińskim! Dzięki temu każdy zainteresowany ma szansę jeszcze lepiej poznać to niezwykłe miejsce oraz zrozumieć jego kluczową rolę w procesie pojednania między Polską a Niemcami.
Przewodnik jest dostępny na recepcji w budynku Obora. Zapraszamy także do skorzystania z możliwości spaceru po naszym wyjątkowym miejscu z przewodnikiem. Wycieczki odbywają się w języku polskim, niemieckim, angielskim oraz ukraińskim – po wcześniejszym umówieniu.
Tłumaczenie i druk przewodnika został zrealizowany dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), a jego organizacyjne aspekty były koordynowane w ramach projektu „Likhtar”.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Kazimierza Czaplińskiego (ur. 16 kwietnia 1926 w Puławach), wybitnego inżyniera budownictwa, profesora zwyczajnego Politechniki Wrocławskiej, wieloletniego prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu (1966-1984), a także działacza Arcybiskupiej Rady Społecznej i Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego, współzałożyciela Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, członka Rady Honorowej naszej Fundacji.
List Biskupów Polskich „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” z 1965 r. stał się przełomem w działalności środowiska katolików świeckich we Wrocławiu i torował drogę do współpracy z Niemcami. Kazimierz Czapliński liczył się do tego grona i wraz z żoną Wandą od początku aktywnie uczestniczył w tych kontaktach, chociażby przy wizytach delegacji Bensberger Kreis z zachodnich Niemiec czy na spotkaniach „Polen-Seminar” w Magdeburgu, później t.zw. seminaria Anny Morawskiej. Z tej aktywności na rzecz pojednania polsko-niemieckiego wynikało wiodąca rola wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej przy utworzeniu po 1989 r. polskiej Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Kazimierz Czapliński miał istotny wkład w utworzenie Międzynarodowego Domu Spotkań w Krzyżowej, miejscu byłego majątku rodziny von Moltke, a w 1989 roku podupadłe pałac i folwark pod administracją PGR. Dom rodzinny Czaplińskich we Wrocławiu stał się otwarty dla wielu gości związanych z międzynarodową inicjatywą na rzecz Krzyżowej, w tym Freyi von Moltke.
Kontakty międzynarodowe i fach inżyniera budowlanego prof. Czasplińskiego przyczyniły się zwłaszcza w pierwszych latach inwestycji do rewitalizacji całego kompleksu pałacowego. Działał społecznie w komisji budowlanej przy Radzie Fundacji.
Przez wiele lat zbudował i wzmocnił kontakty z niemiecką Fundacją „Międzynarodowe Centrum Spotkań St. Marienthal” w Ostritz (Saksonia) w roli polskiego przedstawiciela jej Rady Programowej.
Czytaj więcej: Pożegnanie śp. prof. Kazimierza Czaplińskiego
Końcówka roku 2024 była dla nas niezwykle inspirująca i twórcza. W ramach projektu „Ogrody przy Szkołach" przeprowadziliśmy serię spotkań z rodzicami, edukatorami, nauczycielami, a także młodymi ludźmi w wieku szkolnym, dzieląc się doświadczeniem w edukacji o żywności. Okazuje się, że nauka przez doświadczenie wspaniale się sprawdza, by uwrażliwiać w temacie żywności i przełożenia naszych codziennych wyborów konsumenckich na los naszej planety.
Od rozmów przeszliśmy także do działania i tu podjęliśmy wyzwanie zaplanowania ogrodów edukacyjnych przy szkołach, w których to młodzi ludzie biorą odpowiedzialność za ich planowanie, kreowanie i opiekę. Warsztaty pt. „od koncepcji do projektu” umożliwiły wspólną pracę uczniom, nauczycielom i rodzicom.
Czytaj więcej: Od rozmowy do ogrodu: wspólnie tworzymy zrównoważoną przyszłość
Za nami ostatnie z 4 działań, które wspólnie z Bildungswerk Sachsen der Deutschen Gesellschaft e.V. (GER) oraz Antikomplex (CZ) zrealizowaliśmy w ramach projektu "Female Stories Unheard. European Remembrance of Women in Resistance Against National Socialism".
Trzy międzynarodowe spotkania młodzieży, w tym warsztaty historyczne, literackie i wizyty w Miejscach Pamięci były wstępem do Międzynarodowego Konkursu na Esej. Jego efektem jest publikacja, a w niej dziesięć najbardziej poruszających prac literackich, będących świadectwem wytrwałości, odwagi i siły kobiet, które przeciwstawiały się uciskowi i walczyły o godność w obliczu tyranii.
Po uroczystej gali wręczenia nagród, która odbyła się 25 października w Lipsku, przyszła pora na publikację zbioru wyróżnionych esejów.
Czytaj więcej: "Female Stories Unheard" - podsumowanie projektu o kobietach w ruchu oporu