Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego została powołana 30 lat temu, kilka miesięcy po symbolicznej polsko-niemieckiej Mszy Pojednania z 12 listopada 1989, w której wzięli udział Tadeusz Mazowiecki oraz Helmut Kohl. Fundacja „Krzyżowa” jest pozarządową, polską organizacją pożytku publicznego. Inicjatorami utworzenia Fundacji byli Polacy i Niemcy, ludzie różnych wyznań, których łączyły dążenie do przezwyciężania podziałów, wynikających z sytuacji politycznej po drugiej wojnie światowej, oraz pragnienie rozwijania w Europie relacji opartych na wzajemnym szacunku, dialogu i gotowości do pojednania.
Siedzibą Fundacji jest siedemnastowieczny kompleks pałacowo-folwarczny, znajdujący się w małej, dolnośląskiej wsi Krzyżowa, niegdyś majątek rodziny von Moltke, na terenie którego działa obecnie: największy w Polsce Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, Miejsce Pamięci, Akademia Europejska oraz Międzynarodowe Centrum Konferencyjne „Krzyżowa” Sp. z o.o.
W czasach nazizmu działała tu grupa opozycyjna „Krąg z Krzyżowej“. Członkowie grupy, podczas tajnych spotkań w Berlinie i trzech narad w Domu na Wzgórzu w Krzyżowej w latach 1942-1943, wypracowywali plany porządku powojennego po nieuniknionym według nich upadku hitlerowskich Niemiec. Za działalność konspiracyjną ośmiu z nich zapłaciło życiem w latach 1944-1945.
Od samego początku działalność Fundacji ma na celu wspieranie pokojowego współistnienia ludzi różnych narodowości, światopoglądów, wyznań, a także pielęgnowanie historycznego dziedzictwa Krzyżowej.
Każdego roku Fundację odwiedza ponad 20 tysięcy osób z kilkunastu krajów.