Dzięki środkom ze wsparcia Narodowego Instytutu Wolności na terenie Fundacji "Krzyżowa" trwa całościowa wymiana instalacji elektrycznych w Domu na Wzgórzu.
Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie robót w zakresie prac budowlanych (nowe wykucia pod instalacje etc). i elektrycznych, nowe przewody zasilające wraz z gniazdami, system antywłamaniowy, monitoring, sieci teletechniczne oraz instalacje antenowe.
Kwota dofinansowania: 250 000 zł
całkowita wartość zadania : 250 000 zł
Czytaj więcej: Całościowa Wymiana Instalacji Elektrycznych w Domu na Wzgórzu
Przyszłość zaczyna się dzisiaj… Nowa rzeczywistość wymian międzynarodowych z młodym człowiekiem w roli głównej, pod red. Agaty Bengel i Anny Kudarewskiej, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Krzyżowa 2023
„Przyszłość zaczyna się dzisiaj… Nowa rzeczywistość wymian międzynarodowych z młodym człowiekiem w roli głównej”, to najnowsza publikacja przygotowana przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W jej skład wchodzą teksty napisane przez ekspertów i ekspertki, specjalistki i specjalistów od edukacji pozaformalnej z Polski i Niemiec, których zaprosiliśmy do współtworzenia Międzynarodowej Konferencji o tym samym tytule, która odbyła się w dniach 16-18 października 2023 w Krzyzowej.
"Punktem wyjścia (Konferencji i publikacji) było przekonanie, że realizując międzynarodowe wymiany młodzieży nie możemy abstrahować od potrzeb i oczekiwań naszych grup docelowych.
Te zaś zmieniły się w ostatnich latach tak radykalnie, jak radykalnie zmienił się świat, w którym żyją młodzi ludzie.
Uznaliśmy, że w tej sytuacji powinniśmy spróbować w pogłębiony sposób spojrzeć na te obszary życia młodzieży, które podlegają najdynamiczniejszym
przemianom, a następnie uchwycić przyczyny i skutki tych zmian. Na tej podstawie chcieliśmy wyciągnąć wnioski odnośnie do oferty międzynaro- dowych wymian.
(...)
Na ile udało nam się osiągnąć nasze cele? Sami mogą to Państwo ocenić, zapoznając się z niniejszą publikacją, a zwłaszcza z zawartymi w niej rekomendacjami. "
(Ze wstępu do publikacji)
Dzięki środkom ze wsparcia Narodowego Instytutu Wolności na terenie Fundacji "Krzyżowa" wyremontowano instalację hydrantową w Pałacu.
Remont został zakończony 27.12.2023 roku.
Przebudowa polegała na przebudowie węzła wodociągowego, budowie nowej instalacji, a także pracach remontowych w zakresie robót budowlanych i elektrycznych.
Uzasadnienie wydatku:
Przeprowadzenie prac remontowych i zainstalowanie nowej infrastruktury ma na celu zapewnienie niezawodności i zapobieganie ewentualnym zagrożeniom, gwarantując spokojny i bezpieczny przebieg wydarzeń realizowanych przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Nowa infrastruktura została starannie zaprojektowana z myślą o potrzebach wszystkich odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnościami. Dzięki nowym instalacjom mamy pewność, że wszyscy uczestnicy będą mogli cieszyć się wydarzeniami w bezpiecznych warunkach.
Remont został zakończony 27.12.2023 r.
Czytaj więcej: Przebudowa węzła wodnego i remont instalacji hydrantowej w Pałacu
Mimo upływu czasu II wojna światowa pozostaje bardzo ważnym tematem. Wpływa na tożsamość ludzi i stosunki międzynarodowe. Bez wiedzy o niej trudno zrozumieć współczesność i zgłębić tematy składające się na dziedzictwo historyczne Krzyżowej. Zauważamy jednak, że młodzież przyjeżdżająca do Krzyżowej posiada niewielką wiedzę o tym okresie, zaś różnice w edukacji i kulturze pamięci poszczególnych państw powodują jednostronne interpretacje i brak wrażliwości na pamięć innych, co utrudnia porozumienie. Stąd pomysł na wystawę, która opowie historię II wojny światowej, a zwłaszcza te jej rozdziały, które są szczególnie ważne dla zrozumienia dziedzictwa historycznego Krzyżowej, oraz dla edukacji historycznej i obywatelskiej, edukacji na rzecz pokoju, porozumienia, praw człowieka i troski o wspólną, europejską przyszłość.
Wystawa “1939-1945. Lata, które zmieniły świat” powstaje tuż przy wystawie stałej "Odwaga i pojednanie", na terenie dawnego ogrodu. Scenariusz wystawy opracował zespół pracowniczek i pracowników naszej Fundacji. Koncepcję architektoniczną i graficzną przygotowała warszawska pracownia JAZ+ Architekci.
Wystawa została sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu, a jej budowa ma się zakończyć w grudniu 2023 r.
Strona 1 z 4