Kolejne warsztaty, które odbyły się w ramach tegorocznej edycji Rezydencji Artystycznej im. Pawła i Konrada Jarodzkiego w Krzyżowej zostały zorganizowane przez Uladzimira Hramovicha (ur. 1989). Zajęcia praktyczne prowadzone przez białoruskiego artystę wizualnego stały się okazją do zrzeszenia i połączenia sił uczniów i uczennic ze zróżnicowanych środowisk edukacyjnych (z Polski: Warszawa, Wrocław; Niemiec: Bremen, Trewir, a także z Ukrainy: Charków, Dniepr, Lwów). Głównym założeniem projektu artystycznego dla młodzieży było stworzenie spersonalizowanego pomnika, który upamiętnił dzień zorganizowania warsztatów.
Idea stanowi przetworzenie autorskiego pomysłu twórcy, który rozwijał go we własnym studiu podczas trwania rezydencji w Krzyżowej, zatytułowanego W cieniu nie-wybudowanych pomników (ang. In The Shadow of Non-existent Monuments). W ten sposób artysta znacznie rozszerzył zakres jego oddziaływania i kontekst artystyczny, jednocześnie nadając mu ramy projektu społecznego służącego integracji młodych ludzi z różnych ośrodków szkolnych.
Warsztaty Gayatri Kodikal, zorganizowane w ramach Programu Rezydencji Artystycznych im. Pawła i Konrada Jarodzkiego w Krzyżowej, były poświęcone tradycyjnej indyjskiej grze zespołowej Kho Kho. Uczestnicy mieli możliwość zgłębienia zasad tej dynamicznej gry, która wymaga zarówno szybkości, jak i umiejętności strategicznego myślenia. Zespoły rywalizowały, przejmując naprzemiennie role goniących i broniących, a kluczową rolę odgrywało efektywne współdziałanie oraz szybkie zmiany ról w trakcie gry. Dodatkowym, artystycznym elementem warsztatów były symboliczne odniesienia do tropikalnych lasów namorzynowych – niezwykłych ekosystemów, które potrafią przetrwać w trudnych warunkach, gdzie miesza się woda słodka i słona.
Roślinność tych obszarów była inspiracją do refleksji nad współzależnością ludzkiego ciała i natury.
Warsztaty przyniosły uczestnikom wiele radości i emocji, tworząc przestrzeń do połączenia aktywności fizycznej z refleksją nad współpracą, rywalizacją oraz znaczeniem ekosystemów w kontekście społecznych i kulturowych interakcji.
Kolejne warsztaty, które odbyły się w ramach tegorocznej edycji Rezydencji Artystycznej im. Pawła i Konrada Jarodzkiego w Krzyżowej zostały zorganizowane przez Beatę Rojek (ur. 1985). Zajęcia praktyczne prowadzone przez polską artystkę wizualną stały się okazją do zintegrowania młodzieży polsko-niemieckiej z ośrodków szkolnych w Zielonej Górze i Neuzelle. Motywem przewodnim warsztatów była kreatywna zabawa grupowa, która zaowocowała stworzeniem wspólnych historii inspirowanych formułą komiksową.
Zajęcia – ze względu na duże zainteresowanie i liczebność grup – zostały podzielone na dwie sekwencje. Pierwsza z nich obejmowała zajęcia konkursowe na Hali Sportowej, gdzie młodzież dobrała się w pary i wspólnie rysowała swoje wyobrażenia dotyczące zadanych tematów o charakterze abstrakcyjnym, jak m.in. wyścigów ślimaków w trakcie deszczu. Pozostała część osób realizowała zadanie polegające na dowartościowaniu indywidualnych umiejętności uczestników i uczestniczek projektu artystycznego. Podział zadań był następujący – w każdej grupie znalazła się osoba, która zajmowała się opowiadaniem historii, rysowaniem przedstawień oraz kreatywnym myśleniem, a także ukrytym talentem, którego odkrycie umożliwiały warsztaty. Efekt końcowy obejmował komiks bazujący na konwencji filmu poklatkowego, którego fabuła powstawała na podstawie słów kluczowych, takich jak: zwierzę, basen, ogród, intrygujący, straszny.
Strona 1 z 2