Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży oferuje szkolenia i warsztaty dla osób pracujących z młodzieżą, podczas których zespół pedagogów i pedagożek MDSM dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniami i kompetencjami zdobytymi podczas bezpośredniej pracy z grupami młodzieżowymi. Większość oferowanych przez nas szkoleń organizowana jest w ramach Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli „Akademia Europejska”(numer RSPO 64996), która działa na terenie Fundacji „Krzyżowa” od 2010 roku. Nadzór pedagogiczny nad placówką sprawuje Dolnośląski Kurator Oświaty.
Oferta podstawowa skierowana do nauczycieli/lek i multiplikatorów międzynarodowych projektów wymian młodzieżowych.
Celem warsztatów jest przybliżenie aspektów organizacyjnych oraz podejść metodycznych, umożliwiających efektywną pracę z międzynarodową grupą młodzieży. Oferowane warsztaty mają dostarczyć odpowiedzi na pytania z następujących obszarów:
- Metodyka: Jakie podejścia metodyczne mogą zostać zastosowane w pracy z grupą podczas wymiany i dlaczego?
- Warunki ramowe: Jakie są ramy organizacyjne projektu wymiany młodzieży?
- Zarządzanie: Z jakich faz składa się pełny cykl życia projektu wymiany?
Podstawowym założeniem warsztatów jest zorientowanie na praktyczny wymiar poruszanych tematów: osoby uczestniczące wypróbowują omawiane metody i doświadczają w ten sposób ich rzeczywistego oddziaływania, a faza refleksji umożliwia zrozumienie celów, jakim dana metoda służy w poszczególnych fazach rozwoju grupy. Świadomość ta jest niezbędna, aby, jako prowadzący, móc w danym momencie odpowiedzieć na potrzebę grupy w sposób, który będzie wspierał proces nauki lub/i proces rozwoju grupy.
Przykładowe tematy warsztatów:
- Metody wspierające uczenie się poprzez doświadczenie w pracy z międzynarodową grupą młodzieży
- Dynamika grupy i jej wpływ na program wymiany
- Współpraca w międzynarodowym zespole prowadzącym
- Aspekty międzykulturowe w międzynarodowej pracy projektowej
- Zarządzanie projektami wymian
- Finansowanie projektów
- Historia w pracy z międzynarodową grupą
Szkolenia specjalistyczne dla nauczycieli/lek i multiplikatorów międzynarodowych projektów wymian młodzieżowych.
W ramach szkoleń specjalistycznych staramy się pogłębić jeden z aspektów pracy metodami edukacji pozaformalnej z młodzieżą. Proponujemy takie tematy jak wykorzystanie metod dramowych w wymianie młodzieżowej, przyglądanie się różnorodnym tożsamościom historycznym i różnym perspektywom na wspólną historię młodzieży uczestniczącej w wymianie, pokazujemy jak można wykorzystywać nowe technologie i nowe media w pracy z młodzieżą, albo jak reagować na radykalizację młodzieży. O przykładach takich projektów można przeczytać w zakładce zrealizowane projekty.
Aktualne ogłoszenia rekrutacyjne dla osób pracujących z młodzieżą – link