dr Annemarie Franke, CSNE Dissertationes Instituti Brandtiana Wratislaviensis selectae jako Vol. IV, wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań 2017
Krzyżowa na Dolnym Śląsku stała się symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Obraz przekazania 12 listopada 1989 r. znaku pokoju podczas Mszy św. przez kanclerza H. Kohla i premiera T. Mazowieckiego stał się ikoną nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich w XX w. Sama Krzyżowa, niewielka wieś w pobliżu Świdnicy, przeżyła na początku lat 90 XX wieku niespotykaną przemianę od „poniemieckiego“ majątku ziemskiego przeobrażonego po wojnie w PGR do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i centrum konferencyjnego.
pod redakcją Waldemara Czachura i Annemarie Franke, 2013
„Krzyżowa jako miejsce dialogu polsko-niemieckiego” - pod tym tytułem kryją się refleksje osób zaangażowanych w sprawy Krzyżowej na temat potenciału tego miejsca i jego dziedzictwa dla stosunków polsko-niemieckich w integrującej się Europie. Podejmowane są tematy związane ze specyfiką polsko-niemieckiego pojednania w kontekście jedności Europy, z percepcją Kręgu z Krzyżowej w Polsce i Niemczech oraz z edukacją historyczną i obywatelską w Krzyżowej.
Czytaj więcej: Krzyżowa jako miejsce dialogu polsko-niemieckiego
pod redakcją Elżbiety Opiłowskiej, Krzysztofa Ruchniewicza i Marka Zybury, wyd. Atut 2009
Publikacja zawiera rozszerzone teksty wystąpień podczas konferencji „Drogi do polsko-niemieckiego i niemiecko-francuskiego pojednania i ich symbole w pamięci zbiorowej społeczeństw”, która odbyła się w listopadzie 2009 r.
Czytaj więcej: „Uścisk dłoni w Verdun” i „Znak pokoju w Krzyżowej”
pod redakcją Annemarie Franke i Katarzyny Młyńczak, wyd. Gmina Miasto Świdnica 2009
Fundacja „Krzyżowa” wraz z miastem Świdnica oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską w Świdnicy wydała wyjątkowy album. Publikacja za pomocą zdjęć i tekstów oddaje siłę dokonanych przemian w ciągu ostatnich 20 lat.
Strona 1 z 2