W dniach 13–19 października 2024 roku w Krzyżowej odbyło się spotkanie w ramach projektu „Młodzi Liderzy”, zorganizowane przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu RFN. Celem projektu było wsparcie młodych liderów i liderek w zdobywaniu niezbędnych umiejętności oraz wiedzy, umożliwiającej efektywną i pełną zrozumienia współpracę z młodzieżą oraz dziećmi, które doświadczyły uchodźstwa, migracji lub przesiedlenia.
Kluczowe założenia projektu obejmowały rozwój kompetencji liderskich, zdobycie doświadczenia międzynarodowego oraz nabycie praktycznej wiedzy z zakresu wsparcia psychologicznego i społecznego. Uczestnicy mieli możliwość swobodnej wymiany poglądów i doświadczeń oraz budowania więzi z rówieśnikami z różnych krajów, którzy przeszli przez podobne sytuacje życiowe. Program koncentrował się także na wspieraniu wytrwałości, kreatywności oraz wzmacnianiu pewności siebie, współczucia i nadziei.
Czytaj więcej: Projekt „Młodzi Liderzy” w Krzyżowej (13–19 października 2024)
Україномовна версія нижче
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Klub Inteligencji Katolickiej, Plast – National Scout Organization of Ukraine, Kreisau-Initiative e. V., zapraszają w dniach 13 do 19 października 2024 r. na polsko-niemiecko-ukraińską wymianę liderów młodzieżowych pracujących z dziećmi i młodzieżą z doświadczeniem uchodźstwa, migracji albo przesiedlenia wewnętrznego.
Wymiana młodych liderów jest częścią projektu sieciującego „LIKHTAR / Ліхтар”.
Wymiana ma na celu zapewnienie młodym liderom i liderkom niezbędnych narzędzi do wzajemnego zrozumienia i współpracy z dziećmi oraz młodymi ludźmi z doświadczeniem uchodźstwa i migracji. Główne cele wymiany obejmują rozwój umiejętności przywódczych u młodych uczestników i uczestniczek, oraz uzyskanie międzynarodowego doświadczenia i praktycznej wiedzy.
Uczestnicy będą mieli możliwość rozwijania kompetencji liderskich, rozmów na tematy, które ich interesują oraz przebywania w gronie osób o podobnych doświadczeniach, z różnych krajów. Projekt będzie także koncentrował się na tym, jak pozostawać odpornym, kreatywnym i jak wspierać ducha pewności siebie, współczucia i nadziei.
Ważnym elementem projektu jest wykorzystanie sztuki, jako narzędzia do rozmowy o wojnie i jej skutkach. Projekt daje uczestnikom możliwość rozwijania swoich kompetencji i aktywnego przyczyniania się do wsparcia młodzieży w trudnych sytuacjach życiowych.