Specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Jesteśmy Żydami z Breslau” z udziałem twórców - komunikat z dnia 14.09.2018
Zapraszamy na otwarty pokaz filmu dokumentalnego „Jesteśmy Żydami z Breslau” w reżyserii Karin Kaper i Dirka Szuszies, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Film przedstawia historię 14 Żydów mieszkających w ówczesnym Breslau i ich dramatyczne losy w czasie II Wojny Światowej. Byli młodzi, ufnie patrzyli w przyszłość, czuli się u siebie w Breslau, w trzeciej co do wielkości gminie żydowskiej Niemiec. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera byli prześladowani przez nazistów: niektórzy zostali zmuszeni do ucieczki lub emigracji, inni trafili do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pozbawieni domów rozpierzchli się po świecie. Budowali swoje nowe życie w różnych krajach, przyczynili się do założenia i budowy państwa Izrael. Dziś wciąż pamiętają ówczesne środowisko żydowskie w Breslau. Ich doświadczenia składają się na imponujący, wielowymiarowy portret pokolenia.
Po seansie odbędzie się spotkanie i rozmowa z twórcami filmu.
Strona filmu ➡️ http://judenausbreslaufilm.de/home-pl
Informacje również na stronie Fundacji „Krzyżowa”: http://www.krzyzowa.org.pl/pl/dzialalnosc/miejsce-pamieci/aktualnosci/578-jestesmy-zydami-z-breslau-projekcja-z-udzialem-tworcow-16-09-2018-godz-19-00-krzyzowa
Historia z ludzką twarzą – spotkanie młodzieży z Lubina i Czerniachowska - komunikat z dnia 6.09.2018
W Krzyżowej trwają właśnie ostatnie już warsztaty w ramach projektu "Polskie rodziny w wirze historii". Tym razem do Krzyżowej przyjechała młodzież polonijna z Czerniachowska (Rosja) oraz uczniowie z Gimnazjum w Lubinie (dolnośląskie).
„Dobrze się tu bawimy!” - zaznacza Kasia z Lubina. Jej nowa koleżanka - Krystyna, z uśmiechem podkreśla, że bardzo się cieszy, że może spotkać nowych przyjaciół z Polski. Maksym opowiada: „Od niedawna zacząłem naukę języka polskiego w Domu Polskim w Czerniachowsku. Ale nauka tutaj, w Krzyżowej, jest zdecydowanie ciekawsza.” Maciej tłumaczy, że właśnie uczestniczą w próbach przed spektaklem, który będzie pokazywał losy ich własnych rodzin.
"Polskie rodziny w wirze historii" to projekt dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach inicjatywy zorganizowano 4 spotkania, w których każdorazowo brała udział młodzież ze szkoły/organizacji polonijnej oraz uczniowie szkoły polskiej.
Uczestnicy spotkania w Krzyżowej, jeszcze przed przyjazdem, w rozmowach z bliskimi poznawali losy własnej rodziny, odkrywali jej często zawiłą historię. Podczas trwania warsztatów, przy pomocy technik dramowych, młodzież przyglądała się zebranym historiom, które następnie przekładali na język teatru.
Efekty pracy młodych ludzi będzie można zobaczyć podczas spektaklu, który uczestnicy zaprezentują na zakończenie projektu.
Polecamy film, w którym uczestnicy projektu mówią nad czym pracują i co im się podoba w Krzyżowej: https://www.youtube.com/watch?v=BygwNTr9ioI
Europejskie Dni Dziedzictwa 2018
Podobnie jak w minionych latach, Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego uczestniczy w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Wszystkich zainteresowanych historią Krzyżowej i ludzi, którzy ją tworzyli zapraszamy 8 i 9 oraz 15 i 16 września 2018 r. W tych dniach, o godz. 11.00, odbędą się specjalne oprowadzania.
Krzyżowa jako miejsce europejskich spotkań powstało po przełomie 1989 r. na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. W historii miejsce to zapisało się Mszą Pojednania, w której uczestniczyli pierwszy niekomunistyczny premier Polski, Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz RFN Helmut Kohl.
Zwiedzanie Krzyżowej to okazja do poznania historii Polski, Niemiec i Europy, które wyraźnie przeplatają się w tym miejscu. W programie wycieczka na Wzgórze Cmentarne, zwiedzanie pałacu oraz wystawy „Odwaga i pojednanie”.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc:
- na oprowadzania 8 i 9 września - zgłoszenia prosimy przesyłać do 7 września,
- na oprowadzania 15 i 16 września - zgłoszenia prosimy przesyłać do 14 września.
Zgłoszenia rezerwacji prosimy kierować do koordynatora wydarzenia: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Miejsce i czas zbiórki: schody przed pałacem, godz. 11.00.
Zapraszamy!