Seminarium „Pojednanie i pamięć” – młodzi ludzie z Bałkanów Zachodnich z wizytą w Krzyżowej i we Wrocławiu - komunikat z dnia 26.07.2018
25 lipca rozpoczęła się druga edycja seminarium dla młodych ludzi z Bałkanów Zachodnich, Polski i Niemiec, organizowanego przez MSZ, Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie oraz Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej. Celem projektu jest refleksja nad procesem pojednania polsko-niemieckiego, które może stanowić inspirację dla innych narodów, próbujących odnaleźć porozumienie mimo trudnej przeszłości.
W ostatnim tygodniu lipca, po raz drugi, gościmy w Krzyżowej i we Wrocławiu 18 studentów i młodych absolwentów z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii1 i Serbii. W seminarium bierze udział również 6 młodych osób z Polski i Niemiec.
Podczas siedmiodniowego spotkania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z historią stosunków polsko-niemieckich i procesu pojednania oraz z doświadczeniami polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i współpracy transgranicznej. Tegoroczny program seminarium zakłada ponadto zwiedzanie Krzyżowej, Muzeum Gross Rosen na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, Muzeum Śląskiego w Görlitz, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Podczas spotkania organizowanego przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej uczestnicy seminarium będą mieli możliwość zapoznania się z ofertą unijnych programów dla młodych ludzi z krajów Bałkanów Zachodnich oraz strategii rozszerzenia UE. Seminarium zakończy się uroczystym przyjęciem w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu.
Państwa Bałkanów Zachodnich aspirują do przystąpienia do UE; są wśród nich państwa już negocjujące akcesję tj. Czarnogóra i Serbia. Polska i Niemcy angażują się we współpracę z „bałkańską szóstką”, wspierając te kraje na drodze integracji europejskiej, również poprzez inicjatywy regionalne takie, jak Proces Berliński.
1Niemcy uznały to państwo pod nazwą „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii”
Zaproszenie na konferencję prasową Krzyżowa-Music - Wrocław, 25.07.2018
ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
oraz
Fundacja Bente Kahan
zapraszają na konferencję prasową
informującą o czwartej edycji
Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music. Muzyka dla Europy
oraz dwunastej edycji festiwalu muzycznego
Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem
Konferencja odbędzie się 25 lipca br., o godz. 11.00 w Domu dla Kultury OP ENHEIM (Wrocław, Plac Solny 4, Salon Herz, 5 piętro).
Podczas konferencji zostanie zaprezentowany program zarówno festiwalu Krzyżowa-Music, jak i Lata w Synagodze Pod Białym Bocianem. Zapowiemy największe atrakcje Festiwalu oraz przedstawimy muzyków, którzy przyjadą z całego świata na koncerty do Krzyżowej.
Podczas konferencji, w krótkiej zapowiedzi muzycznej, będą mogli Państwo usłyszeć również dyrektor artystyczną Festiwalu Krzyżowa-Music, słynną skrzypaczkę – Viviane Hagner.
W spotkaniu z dziennikarzami wezmą udział:
- Matthias von Hülsen – dyrektor generalny Festiwalu Krzyżowa-Music
- Viviane Hagner – dyrektor artystyczna Festiwalu Krzyżowa-Music
- Bente Kahan - Dyrektor Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we Wrocławiu, Fundacja Bente Kahan
- Aleksandra Królak-Wąsowicz – pełnomocnik Zarządu Fundacji „Krzyżowa”
- Tamara Chorąży – koordynatorka festiwalu Krzyżowa-Music z ramienia Fundacji „Krzyżowa”
Czas trwania konferencji: 30-40 min.
Program:
- Rozpoczęcie konferencji i powitanie gości
Wstęp muzyczny (10 min.) Franz Schubert - Sonata na skrzypce i fortepian D-Dur, D 384, skrzypce - Viviane Hagner, fortepian - Annika Treutler
- Prezentacja obu festiwali przez gości konferencji (20 min.)
- Czas dla dziennikarzy na indywidualne rozmowy (10 min.)
- Zakończenie konferencji
Muzyczny finał (25 min.) César Franck - Sonata na skrzypce i fortepian A-Dur, skrzypce - Viviane Hagner, fortepian - Annika Treutler
Wypowiedzi Matthiasa von Hülsena oraz Viviane Hagner będą tłumaczone konsekutywnie.
Zaproszenie na konferencję prasową Krzyżowa-Music - Krzyżowa, 25.07.2018
ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
zapraszana konferencję prasową,
informującą o czwartej edycji
Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music. Muzyka dla Europy
Konferencja odbędzie się 25 lipca br., o godz. 15.00 w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
(Krzyżowa 7, Pałac, Sala Balowa, parter)
Podczas konferencji zostanie zaprezentowany program festiwalu Krzyżowa-Music. Zapowiemy największe atrakcje Festiwalu oraz przedstawimy muzyków, którzy przyjadą z całego świata na koncerty do Krzyżowej.
Podczas konferencji, w krótkiej zapowiedzi muzycznej, będą mogli Państwo usłyszeć również dyrektor artystyczną Festiwalu, słynną skrzypaczkę – Viviane Hagner.
W spotkaniu z dziennikarzami wezmą udział:
- Matthias von Hülsen – dyrektor generalny Festiwalu Krzyżowa-Music
- Viviane Hagner – dyrektor artystyczna Festiwalu Krzyżowa-Music
- Aleksandra Królak-Wąsowicz – pełnomocnik Zarządu Fundacji „Krzyżowa”
- Tamara Chorąży – koordynatorka festiwalu Krzyżowa-Music z ramienia Fundacji „Krzyżowa”
Czas trwania konferencji: 30 min.
Program:
- Rozpoczęcie konferencji i powitanie gości
Wstęp muzyczny (10 min.), Franz Schubert - Sonata na skrzypce i fortepian D-Dur, D 384, skrzypce - Viviane Hagner, fortepian - Annika Treutler
- Prezentacja festiwalu przez gości konferencji (15 min.)
- Czas dla dziennikarzy na indywidualne rozmowy (10 min.)
- Zakończenie konferencji
Muzyczny finał (25 min.), César Franck - Sonata na skrzypce i fortepian A-Dur, skrzypce - Viviane Hagner, fortepian - Annika Treutler
Wypowiedzi Matthiasa von Hülsena oraz Viviane Hagner będą tłumaczone konsekutywnie.
„Peace begins with me!” Polsko – niemiecko – czeski projekt edukacyjny w Krzyżowej - komunikat z dnia 6.07.2018
„Peace begins with me” to polsko – niemiecko – czeski projekt edukacyjny dla młodzieży w wieku 14-18 lat. Uczestnicy (43 osoby) pochodzą nie tylko z różnych krajów, ale również z różnych grup społecznych (domy dziecka, rodziny zastępcze, uchodźcy, rodziny). Młodzież z mniejszymi szansami spotyka się z młodzieżą z wysokim kapitałem społecznym, kulturowym i finansowym.
Anna Rzym, koordynatorka projektu podkreśla: „Projekt ten jest o tyle wyjątkowy i ważny, że nasi uczestnicy na co dzień nie mieliby okazji do kontaktu ze sobą, ponieważ często przynależą do homogenicznych środowisk. Jednak przy okazji projektu wchodzą we wzajemną interakcję. Spotkanie stwarza możliwość poznania różnorodnych poglądów, przekonań i potrzeb. W atmosferze wzajemnego szacunku uczestnicy rozmawiają ze sobą, starają się dostrzec wielość perspektyw i narracji oraz wyjaśnić różne punkty widzenia.”
W tym roku temat przewodni projektu to: „Odwaga w myśleniu”. Hasło to nawiązuje do dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej. W trakcie projektu młodzież zastanawia się nad tym, czym jest odwaga i postawa obywatelska. Wątek historyczny służy do podjęcia rozważań nad teraźniejszością.
Młodzież uczestniczy w warsztatach: cyrkowym, stolarskim, plastycznym. Działania artystyczne pozwalają na wyrażanie siebie, a także komunikację mimo barier językowych. W czasie projektu młodzież jest wspierana w inicjowaniu i przeprowadzaniu własnych pomysłów i zajęć (np. taniec, aerobik, sport, nauka języków).
Część uczestników jest w Krzyżowej już po raz kolejny. Marcela z Czech – przyjeżdża od kilku lat, podkreśla, że tutaj może nauczyć się innych języków i poznać nowych przyjaciół. Rustam jest w Krzyżowej już 6 raz. Bardzo podobają mu się warsztaty, organizowane podczas spotkania młodzieży. Renat (w Krzyżowej po raz drugi) chciałby przyjeżdżać tu co roku. A Sara podsumowuje: „W Krzyżowej jest super!”.
Wparcie finansowe projektu:
EVZ Stiftung Erinnerung Verantwortung Zukunft, Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży