Pamięć, przekaz oraz przestrzeń dla wymiany i spotkań.
Celem Miejsca Pamięci Fundacji „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego jest zachowanie wielowarstwowej pamięci o historii Krzyżowej, powstaniu Fundacji, jak i dziedzictwie ruchów oporu i polsko-niemieckiego pojednania. Jednocześnie w naszej pracy silnie odwołujemy się do teraźniejszości i kontekstu lokalnego.
Działalność Miejsca Pamięci możemy opisać na trzech płaszczyznach: miejsca, pracy merytorycznej oraz organizacyjnej.
Najistotniejszymi miejscami naszego działania są: Dom na Wzgórzu, a w nim Sala Pamięci, stałe wystawy „Odrzucając kłamstwo” oraz „Odwaga i pojednanie” oraz Wzgórze Cmentarne. Do miejsc, które mają szczególne znaczenie dla Miejsca Pamięci, należą także: dawny obóz jeńców wojennych w Grodziszczu oraz kamień pamiątkowy przed bramą dworu.
Podstawą merytorycznej pracy Miejsca Pamięci jest historia i dziedzictwo Kręgu z Krzyżowej (ruchu oporu w III Rzeszy) oraz Mszy Pojednania. Nawiązujemy także do tradycji europejskich ruchów oporu poza Niemcami, szczególnie – lecz nie wyłącznie – uwzględniając ruch oporu w Polsce i opozycję antykomunistyczną. Dotykamy także tematów związanych z regionem, na przykład poprzez polsko–niemiecką lub żydowską historię Dolnego Śląska.
Na poziomie organizacyjnym, Miejsce Pamięci odpowiada przede wszystkim za opiekę nad grupami dorosłych, które przyjeżdżają do Krzyżowej w ramach podróży studyjnych. Także biblioteka i koordynacja oprowadzeń leżą w zakresie obowiązków Miejsca Pamięci.