Skomplikowane losy polskich rodzin oczami młodzieży polonijnej z Białorusi i uczniów z Dzierżoniowa. Zapraszamy na spektakl w ramach projektu „Polskie rodziny w wirze historii” - komunikat z dnia 20.06.2018
W dniach 15-22 czerwca w Krzyżowej odbywają się warsztaty w ramach projektu "Polskie rodziny w wirze historii". To już trzecie spotkanie z tego cyklu. Tym razem do Krzyżowej przyjechała młodzież polonijna z Mohylewa (Białoruś) oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. KEN w Dzierżoniowie (dolnośląskie).
„To już trzecie warsztaty i za każdym razem widzę, jakie emocje budzą w młodzieży. Poznawanie historii swoich rodzin to bardzo ważne doświadczenie, a pokazanie losów najbliższych w formie spektaklu to dodatkowe, niezwykłe przeżycie, które pozostaje w tych młodych ludziach na długo” - zaznacza koordynator projektu – Daniel Bodył z Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
"Polskie rodziny w wirze historii" to projekt dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach inicjatywy organizowane są 4 spotkania, w których każdorazowo bierze udział młodzież ze szkoły/organizacji polonijnej oraz uczniowie szkoły polskiej. Uczestnicy mają możliwość odkrywania historii w ciekawy, angażujący sposób, budując jednocześnie poczucie tożsamości poprzez świadome zajmowanie się historią swojej społeczności.
Uczestnicy obecnego spotkania w Krzyżowej, jeszcze przed przyjazdem, w rozmowach
z bliskimi poznawali losy własnej rodziny, odkrywali jej często zawiłą historię. Podczas trwania warsztatów, przy pomocy technik dramowych, młodzież przygląda się zebranym historiom, eksploruje je i odkrywa zawarte w nich znaczenia. W ten sposób początkowo abstrakcyjna historia zyskuje bardzo osobisty wymiar, a pokazanie je innym staje się bardzo dużym przeżyciem.
Efekty pracy młodych ludzi będzie można zobaczyć już w czwartek, 21 czerwca.
W sali wielofunkcyjnej Fundacji "Krzyżowa" o godz. 17.30 zaprezentowany zostanie przygotowany przez uczestników spektakl.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Wstęp wolny!
Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego: "Rodzina polonjna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczyanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce".
Konferencja „Edukacyjny wymiar wymian szkolnych - szanse i wyzwania dla szkół” - komunikat z dnia 08.06.2018
W dniach 10-12 czerwca 2018 w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego będzie miała miejsce konferencja „Edukacyjny wymiar wymian szkolnych - szanse i wyzwania dla szkół”.
W przedsięwzięciu wezmą udział przedstawiciele Kuratoriów Oświaty, Organów Prowadzących, Dyrekcje Szkół, przedstawiciele instytucji wspierających wymiany młodzieży oraz podmiotów działających w obszarze edukacji pozaformalnej. Głównym celem konferencji jest wspólne poszukiwanie rozwiązań - w tym także strukturalnych - umożliwiających optymalne wykorzystanie w szkołach potencjału, jaki niosą ze sobą projekty wymian.
„W ramach konferencji chcemy pogłębić zrozumienie zjawisk, które mają miejsce, kiedy młodzi ludzie stają twarzą w twarz z rówieśnikami z innego kraju. Będziemy także szukać rozwiązań umożliwiających szkołom optymalne wykorzystanie potencjału edukacyjnego, jaki niesie ze sobą projekt wymiany. W ten sposób - w duchu dialogu - pragniemy połączyć siły na rzecz podnoszenia jakości oferty edukacyjnej dla młodych ludzi. Przewidziane w ramach konferencji formy pracy stworzą przestrzeń do interakcji między uczestnikami i będą sprzyjały wymianie doświadczeń.” – mówi Daniel Bodył – specjalista ds. projektów edukacyjnych w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.
Swoją obecnością uświetnią konferencję następujący eksperci oraz przedstawiciele instytucji wspierających:
- dr Paweł Poszytek (Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji),
- Pani Ewa Nocoń (Dyrektor Zarządzająca, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży),
- prof. dr hab. Krystyna M. Błeszyńska (Kierownik Zakładu Edukacji Międzykulturowej SGGW),
- dr hab. Dorota Gierszewski (Instytut Pedagogiki UJ),
- Pan Jarosław Brodowski (Kierownik Referatu Wspierania Wymiany Szkolnej PNWM),
- Saskia Herklotz (Zastępca Kierownika Referatu Wspierania Wymiany Szkolnej PNWM),
- Pan Robert Śmigielski (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia),
- Pani Marta Bednarczyk (Youth For Understanding, Polska),
- Pan Bernd Böttcher (Inicjatywa „Austausch macht Schule” / „Szkoła żyje wymianą”).
Konferencja zbiega się w czasie z rocznicą uroczystości, w której 11 czerwca 1998 roku w Krzyżowej udział wzięli: ówczesny premier Rzeczypospolitej Polskiej – Jerzy Buzek oraz kanclerz Niemiec – Helmut Kohl.
11 czerwca 1998 rokuj, symbolicznym zawiązaniem dwóch kokard przedstawiciele obu rządów uroczyście przypieczętowali otwarcie ośrodka w Krzyżowej – budynków, które po wyremontowaniu mogły posłużyć jako baza noclegowa i szkoleniowa dla uczestników projektów Fundacji „Krzyżowa”. Tym sposobem 11 czerwca zostały oddane do użytku przestrzenie, które miały duże znaczenie także dla kolejnych międzypokoleniowych projektów oraz przyszłej pracy edukacyjnej przede wszystkim działającego już od 1994 roku Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.
Organizatorzy: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego / Kreisau Initiative e.V.
Instytucje wspierające: Austausch macht Schule / Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży