W Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego stawiamy na edukację przez doświadczenie. Staramy się również pokazywać dobre praktyki, które mogą zainspirować do wprowadzania w innych miejscach zmian na lepsze. Właśnie te cele przyświecały nam przy opracowywaniu koncepcji ekologicznego ogrodu edukacyjnego. Z tym większą radością przyjęliśmy wiosną 2020 roku wiadomość, że nasz projekt edukacyjny „Żywność – z tradycją w nowoczesność” otrzyma dofinansowanie Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Dzięki temu możemy poszerzyć naszą ofertę edukacji ekologicznej o zrównoważonej żywości o tak wdzięczną i przydatną przestrzeń, jaką jest ogród.

W ogrodzie powstanie zielnik, warzywniak oraz malowniczy zakątek pod dębami, który ma służyć wytchnieniu, również w upalne dni. Zielona Klasa, czyli zadaszone miejsce w sąsiedztwie części uprawowej, umożliwi odpoczynek po wspólnej aktywności przy grządkach oraz pracę z grupami na tematy związane ze zrównoważoną żywnością.

Projekt architektoniczny ogrodu powstał w Biurze Projektowym Tecla, a dzięki warsztatom z projektowania permakulturowego, prowadzonym przez Fundację Plastformers, nasi pracownicy i pracowniczki oraz goście mogli partycypować w tym procesie.

Poprzez ogród w Krzyżowej chcemy pokazywać w praktyce, jak można współpracować z naturą przy uprawie roślin. Zachęcamy do obserwowania jej, eksperymentowania, bawienia się z nią, a potem - do wyciągania wniosków.

Broszura edukacyjna - warsztaty projektowania permakulturowego w Krzyżowej.pdf

ogrdtecla
Krzyowa---widok-z-wau-cao
Krzyowa---widok-z-alei-dbowej
Krzyowa---wiata-na-tle-paacu
Krzyowa---wejcie-na-teren
Krzyowa---aksonometria
ogrdtecla
Krzyowa---widok-z-wau-cao
Krzyowa---widok-z-alei-dbowej
Krzyowa---wiata-na-tle-paacu
Krzyowa---wejcie-na-teren
Krzyowa---aksonometria


Zakładka "Zielona Krzyżowa" powstała dzięki dofinansowaniu Fundacji im. Heinricha Bölla. 

Ogród ekologiczny

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!