W dniach 25-29 kwietnia, w Krzyżowej, odbyła się polsko-niemiecka wymiana szkolna Tczew – Padeborn. Głównym tematem tego spotkania młodzieży była różnorodność, a także zagadnienia historyczne.
Grupa młodzieży brała udział w zajęciach integracyjnych, plastycznych, a także warsztatach pozwalających lepiej poznać historię Krzyżowej i tego regionu w okresie II wojny światowej. Uczestnicy i uczestniczki zwiedzili w związku z tym Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.
Ważną częścią programu wymiany były zajęcia związane z kształtowaniem różnorodnej i zrównoważonej przyszłości. Młodzież poczuła realny wpływ na swoje otoczenie aktywnie uczestnicząc w warsztatach zorganizowanych w ogrodzie ekologicznym, który powstał na terenie Fundacji.
Uczniowie i uczennice ze szkół w Tczewie i Padeborn wykazali się też bardzo dużą wrażliwością na obecną sytuację w Ukrainie. Wiedząc, że na terenie Fundacji mieszkają rodziny uciekające przed wojną, postanowili wspomóc osoby potrzebujące. Po konsultacjach z nami, młodzież z Polski i Niemiec przywiozła swoim rówieśnikom kilkanaście piłek do gry, które były bardzo potrzebne podczas zajęć sportowych z dziećmi z Ukrainy. Piłki nie tylko trafiły do rąk kolegów i koleżanek, ale również zostały wykorzystane w praktyce. W trakcie wymiany odbyły się dwa polsko-niemiecko-ukraińskie mecze, które sprzyjały nawiązaniu nowych relacji.
________Uczestnicy:
Heinz Nixdorf Gesamtschule, Padeborn
I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie
Koordynacja wymiany: Liubov Shynder - specjalistka ds. projektów edukacyjnych MDSM
Prowadzenie wymiany: Leonie Żelazko - specjalistka ds. projektów edukacyjnych MDSM
Zajęcia w ogrodzie ekologicznym – Agnieszka Duduś - specjalistka ds. projektów edukacyjnych MDSM, Berkan Bayçinar - wolontariusz
Osoby wspierające: Keti Lomadze – wolontariuszka, Claudia Hempel – praktykantka
Finansowanie: PNWM