Szacunek. Dialog. Porozumienie
30 lat Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
Pamiętając o swoich korzeniach, o ludziach, którzy tworzyli naszą organizację i wydarzeniach, które ją kształtowały, chcemy poświęcić rok 2019 na głęboką refleksję nad tym, czego z przeszłości możemy się nauczyć i jak budować przyszłość opartą na szacunku, dialogu i porozumieniu. To właśnie te trzy hasła będą nam towarzyszyć w tym okresie, wyznaczając kierunek naszych działań, ale również podkreślając jakie wartości były zawsze ważne dla Krzyżowej.
Szacunek, dialog i porozumienie to wartości, które towarzyszą nam od początku, a ich znaczenie podkreśla Misja i Wizja Fundacji. To nasz kapitał i dziedzictwo, ale i cel, do którego dążymy niezmiennie od 30 lat – Fundacja tworzy przestrzeń do dialogu, porozumienia i pojednania, w której wzajemne poszanowanie i szacunek mają wielkie znaczenie. To wierność właśnie tym wartościom pozwala nam tworzyć miejsce, w którym poznają się ludzie z różnych krajów, o odmiennych doświadczeniach, kompetencjach, zdolnościach, poglądach, przedstawiciele wielu warstw społecznych, w różnym wieku, a także osoby o różnym stopniu sprawności fizycznej czy intelektualnej. To dzięki szacunkowi i otwartości na dialog Ci wszyscy ludzie chcą tu przyjeżdżać, poznawać się oraz pokonywać uprzedzenia i stereotypy.
Nasze hasło przewodnie to również swoista diagnoza. Wskazuje ona na deficyt określonych wartości w życiu publicznym, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Bez szacunku i dialogu nie ma porozumienia, bez szacunku i dialogu trudno budować wspólną przyszłość. Doświadczeni tragicznymi konfliktami zbrojnymi w Europie i na świecie, powinniśmy tym bardziej doceniać szansę na pokojowe współistnienie i współpracę. Pamiętając o naszej przeszłości, i widząc zagrożenia dla przyszłości, chcemy podkreślić, że to właśnie szacunek i dialog, a także szukanie porozumienia są w tym trudnym procesie tworzenia „lepszego jutra” niezbędne.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z programem obchodów Jubileuszu 30-lecia Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego (30-lecie Mszy Pojednania, 30 lat od konferencji „Chrześcijanin w społeczeństwie”), oraz do towarzyszenia nam podczas uroczystości, spotkań i dyskusji. Zachęcamy również do wspólnej refleksji nad tym co udało nam się osiągnąć, a jakie wyzwania jeszcze przed nami.
Zarząd Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Dorota Krajdocha
dr Robert Żurek