International training call
Application deadline: May 8th 2023
Czytaj więcej: || Rekrutacja || Warsztaty edukacyjne, 2-6 czerwca, Berlin [EN]
Chcielibyśmy polecić Państwu artykuł autorstwa Eweliny Karpińskiej-Morek, który ukazał się 22 marca 2023 roku w internetowym wydaniu gazety Deutsche Welle, poświęcony losom dzieci odebranych rodzinom przez niemieckie władze okupacyjne podczas II wojny światowej, który w obliczu okrucieństwa Rosjan stał się „koszmarnie aktualny”.
Fragment tekstu:
(...) – Przygotowując materiały, myśleliśmy przede wszystkim o współczesnych przykładach łamania praw dziecka oraz o nierozwiązanym aspekcie prawnym odszkodowań dla ofiar. Do głowy nam nie przyszło, kiedy rozpoczęliśmy pracę, że ten temat stanie się tak koszmarnie aktualny – podkreśla w rozmowie z Deutsche Welle dr Tomasz Skonieczny, koordynator „Uprooted” w Polsce, reprezentujący Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
– Rozpoczęcie pełnoskalowej inwazji i zorganizowanego procederu kradzieży dzieci z Ukrainy były dla nas gigantycznym szokiem – dodaje i zaznacza, że zakotwiczenie projektu edukacyjnego w bieżących wydarzeniach było naturalną reakcją, związaną z komplementarnością tych zbrodni (...)
Wystawa edukacyjna „Zrabowane. Wykorzenione”, prezentowana jest właśnie we Wrocławiu, w auli XIII LO. Uczniowie tej szkoły, którzy w ubiegłym roku brali udział w organizowanych przez Fundację „Krzyżowa” warsztatach historycznych, będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z wystawą, ale również wziąć udział w warsztatach z zakresu edukacji rówieśniczej, przygotowujących ich do samodzielnego oprowadzania po wystawie.
Czytaj więcej: Wystawa „Zrabowane. Wykorzenione” we Wrocławiu
Zapraszamy do poznania nowej platformy edukacyjnej: www.uprootedchildren.eu
Strona zawiera materiały dydaktyczne oraz informacyjne dotyczące dzieci, które w czasie II wojny światowej zostały uprowadzone z Polski, Czech, Ukrainy i innych okupowanych krajów do Niemiec i tam poddane przymusowej germanizacji. Historia tych dzieci do dziś jest ledwo znana, choć są jedną z grup ofiar nazistowskich zbrodni.
Strona jest dostępna w językach polskim, niemieckim, czeskim, ukraińskim oraz angielskim. Jednak nie wszystkie materiały są dostępne w tych językach, co wynika z ich przeznaczenia dla ściśle określonej grupy odbiorców w danej kulturze.
Czytaj więcej: Nowa platforma edukacyjna www.uprootedchildren.eu