Україномовна версія нижче
W dniach 11-14 marca 2024 r. odbyło się coroczne Forum TRIYOU, organizowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM) i Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Forum odbyło się w partnerstwie z placówką kształceniową Bredbeck oraz NGO „Tolerance in You" i jest częścią projektu sieciującego „LIKHTAR / Ліхтар”.
Gośćmi honorowymi Forum byli Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu Pan Yurii Tokar i Konsul Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Pani Kerstin Nielsen, którzy powitali uczestników i uczestniczki z Ukrainy, Niemiec i Polski.
Forum TRIYOU to coroczne wydarzenie dla osób pracujących z młodymi ludźmi i organizujących trójstronne międzynarodowe spotkania młodzieży.
W ciągu czterech dni uczestnicy i uczestniczki z trzech krajów mogli pogłębić swoją wiedzę i wymienić się doświadczeniami w zakresie pracy z młodzieżą. Wydarzenie miało na celu omówienie szeregu ważnych tematów związanych z obecną sytuacją młodych ludzi mieszkających w Ukrainie, Polsce i Niemczech.
Podczas Forum Anna Lenchovska (z ukraińskiej organizacji partnerskiej TolerSpace) przemawiała i moderowała dyskusję na temat stanu ukraińskiej młodzieży w 2024 roku. Omawiano tematy wojny i edukacji, niepewności, stresu chronicznego i sposobów wspierania młodych ludzi.
Partnerzy Forum, Tatiana Kryukovska i Vladyslava Kovbasa (NGO "Tolerance in You"), przeprowadzili ważne wobecnej sytuacji geopolitycznej warsztaty na temat metodologii pracy z tematem wojny Rosji w Ukrainie i wrażliwego komunikowania o tym podczas międzynarodowych spotkań młodzieży z młodymi ludźmi z Ukrainy.
Podczas warsztatów "Cyfrowe metody i narzędzia podczas wymian młodzieżowych" prowadzonych przez partnera wydarzenia Oleksiy Slyusarenko (projekt „LIKHTAR/ Ліхтар”, placówka kształceniowa Bredbeck) uczestnicy i uczestniczki badali możliwości i kierunki wykorzystania narzędzi cyfrowych i sztucznej inteligencji w projektach młodzieżowych.
Szczególną uwagę poświęcono metodzie Deep Democracy, którą na warsztatach reprezentowała Malina Baranowska-Janusz (trenerka Deep Democracy i CoResolve). Metoda daje możliwość uwzględnienia wszystkich punktów widzenia i rozwiązywania konfliktów poprzez mądry podział władzy i wysłuchanie wszystkich uczestników i uczestniczek dyskusji.
Ponadto, wszyscy mieli okazję zrelaksować się i naładować baterie dzięki wieczornym sesjom regeneracyjnym i ćwiczeniom przywracającym dobre samopoczucie. Ostatniego dnia wydarzenia przeprowadzono fascynującą sesje metodą World Cafe, podczas której uczestnicy dyskutowali na temat znalezienia dodatkowych funduszy do projektów, trudnych momentów polsko-ukraińskiej historii, radzenia sobie z kryzysami psychologicznymi młodzieży podczas spotkań międzynarodowych (sesja prowadzona przez psycholożkę), rozważali możliwości współpracy z projektem „LIKHTAR/ Ліхтар” oraz potrzebę przygotowania młodych ludzi do spotkań trójstronnych.
Wydarzenie było prowadzone i moderowane przez Adelajdę Lebiodę i Ioana Bengela na co dzień pracujących z młodzieżą w MDSM Krzyżowa.
Równie ważnym elementem był program wieczorny, który zachwycił wszystkich swoją różnorodnością i energią. Uczestnicy mieli okazję spróbować potraw z miast, z których przyjechali, cieszyć się wspaniałą imprezą brokatową i porywającą muzyką Kapeli Timingeriu oraz po prostu poczuć atmosferę nocnych rozmów i emocji.
Podczas Forum znaleziono sposoby na rozwój partnerstwa na równych zasadach między trzema stronami. Była to świetna okazja do otwarcia nowych perspektyw współpracy i rozwoju inicjatyw młodzieżowych pomiędzy Polską, Ukrainą i Niemcami.
Należy zauważyć aktywny udział i owocne dyskusje uczestników i uczestniczek, które miały miejsce podczas Forum TRIYOU 2024, co świadczy o wysokim poziomie zainteresowania obecnych osób rozwojem programów i projektów młodzieżowych. Mamy nadzieję, że Forum TRIYOU 2024 będzie impulsem do dalszych udanych inicjatyw i współpracy między Ukrainą, Polską i Niemcami w przyszłości.
Organizatorzy
Partnerzy projektu
Dofinansowanie