Rok 1990 był punktem zwrotnym w przezwyciężaniu dziedzictwa komunistycznego i kształtowaniu demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W większości z nich przyniósł on pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe. W 1990 roku nastąpiło również zjednoczenie obu państw niemieckich, co miało (nadal ma) konsekwencje nie tylko dla samych Niemców, ale również dla ich wschodnich sąsiadów, Polaków, Czechów i Słowaków (wówczas zamieszkujących jedno państwo - Czechosłowację), którzy musieli odbudować swoje relacje ze starym/nowym sąsiadem i przezwyciężyć animozje sięgające II Wojny Światowej. Rok 1990 był również początkiem nowej ery dla krajów bałtyckich, takich jak Litwa, która jako pierwsza w tym regionie ogłosiła swoją niepodległość po 50. latach podległości wobec władzy sowieckiej. 

Pragnąc przybliżyć okoliczności, w jakich doszło do historycznego przełomu, który doprowadził do upadku systemu komunistycznego oraz rozpoczęcia przemian demokratycznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, Fundacja „Krzyżowa” przygotowała cykl wykładów online, do udziału w których serdecznie zapraszamy.

  • 23 marca, godz. 18:00dr Łukasz Kamiński, Upadek komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej
  • 31 marca, godz. 18:00prof. dr hab. Antoni Dudek, Pierwsze lata wolnej Polski (1989-1993)
  • 8 kwietnia, godz. 18:00 – prof. ucz. dr hab. Pierre-Frédéric Weber, Przełom 1989/1990 w krajach Bloku Wschodniego z perspektywy Paryża i Bonn

Szczegółowe informacje na temat wykładów zostaną zamieszczone niebawem.

Wstęp wolny.

****

Cykl wykładów organizowany jest w ramach projektu „1990 / Year One. The democratic transformation in former Eastern Bloc countries”, którego celem jest zrozumienie oraz przybliżenie wiedzy na temat zmian, jakie zaszły w roku 1990 w Polsce, Niemczech, Czechosłowacji oraz na Litwie i w pozostałych krajach bałtyckich.

Partnerami Fundacji Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w projekcie są: Instytut Pawła Włodkowica (Polska), Stiftung Adam von Trott, Imshausen e.V. (Niemcy), Post Bellum (Czechy)` oraz Anyksciu svietimo pagalbos tarnyba (Litwa).

Projekt realizowany w ramach programu Europa dla Obywateli – Pamięć o przeszłości Europy i jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej.

 

 

 

 

Akademia Europejska

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!