Celem strategicznego partnerstwa „PartESDD – Partnership for transnational ESD and Degrowth education” jest opracowanie wysokiej jakości innowacyjnych i uwzględniających różnice międzykulturowe materiałów do edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju (EZR) i edukacji dla postwzrostu. Dzięki temu polepszy się oferta edukacyjna w tym zakresie, zwłaszcza w krajach partnerów: Polsce, Niemczech i Czechach.
„PartESDD” wpłynie korzystnie na wiele płaszczyzn. Po pierwsze, udział w nim umożliwia organizacjom partnerskim – „sieci sąsiadów” – intensywną i długotrwałą współpracę, która przyczyni się do wzmocnienia europejskiej sieci podmiotów. Po drugie, edukatorz, edukatorki działacz i działaczki skorzystają na wymianie doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju. Rezultatem będzie podwyższenie ich kwalifikacji, profesjonalizacja i poszerzenie sieci kontaktów. Po trzecie, dzięki poszczególnym elementom projektu zwiększy się oferta działań edukacyjnych w tym zakresie zwłaszcza w Czechach, gdzie jest ich niewiele. Po czwarte, odbiorcami i odbiorczyniami działań projektu będą grupy m.in. z obszarów wiejskich, które wcześniej nie miały styczności z tematyką zrównoważonego rozwoju. Po piąte, na poziomie społeczeństwa to strategiczne partnerstwo przyczyni się do skutecznych działań dla sprawiedliwości klimatycznej, ochrony środowiska i sprawiedliwości społecznej nie tylko w krajach organizacji partnerskich, lecz w całej Europie.
Nasz zespół stworzył innowacyjne materiały edukacyjne, które pomogą młodzieży zrozumieć i wdrożyć zasady zrównoważonego obchodzenia się z żywnością. Dzięki nim młodzi ludzie zdobędą wiedzę na temat ekologicznych kosztów produkcji żywności, a także nauczą się praktycznych umiejętności, które będą mogli wykorzystać w ogrodzie, kuchni i na co dzień.
Materiały te powstały w ramach projektu "Żywność - z tradycją w nowoczesność", realizowanego we współpracy z partnerem Slow Food z Berlina oraz dzięki wsparciu finansowemu Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Dzięki temu wsparciu powstał również edukacyjny ogród na terenie naszej Fundacji, który stanowi doskonałe miejsce do praktycznej nauki.
Publikacja "Odwaga do zmian, odwaga do działania" to praktyczny podręcznik dla edukatorek i edukatorów, którzy chcą poruszać tematy zrównoważonego rozwoju, transformatywnego uczenia się i edukacji dla postwzrostu.
Publikacja jest zwieńczeniem projektu realizowanego przez Fundację "Krzyżowa" i partnerów, a sfinansowana przez Niemiecką Fundację Federalną Środowisko, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i Fundację im. Heinricha Bölla.
Wersja elektroniczna oraz materiały uzupełniające są dostępne bezpłatnie:
Pobierz podręcznik w wersji elektronicznej o niskiej rozdzielczości (14 MB).
Pobierz podręcznik w wersji elektronicznej o wysokiej rozdzielczości (60 MB).
Pobierz publikację i działaj na rzecz zrównoważonej przyszłości!
Chcesz aktywnie włączyć się w promowanie zrównoważonego odżywiania wśród swoich rówieśników? Zostań edukatorem i zainspiruj innych do zmiany! Fundacja "Krzyżowa" i Fundacja Otwarty Plan przygotowały specjalną publikację "Przepis na lepszy świat", która wspiera młodych ludzi w wieku 14-16 lat w prowadzeniu warsztatów na temat zrównoważonej żywności.
"Przepis na lepszy świat" to kompleksowy przewodnik, który krok po kroku przygotuje Cię do roli edukatora. Znajdziesz tu:
To podejście, które z sukcesem jest stosowane w wielu krajach. Polega na tym, że młodzi ludzie uczą się od siebie nawzajem, dzielą się wiedzą i doświadczeniem. To świetny sposób na budowanie zaangażowania i poczucia odpowiedzialności za otaczający nas świat.
Jesteśmy przekonani, że "Przepis na lepszy świat" zainspiruje Cię do działania i pomoże Ci w edukowaniu rówieśników na temat zrównoważonego odżywiania. Dołącz do grona młodych edukatorów i wspólnie zmieniajmy świat na lepsze!