Rok 1989 stał się punktem zwrotnym w historii Europy. Reżimy komunistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej zaczęły się chwiać, Węgry otworzyły granicę z Austrią, Polska przeprowadziła pierwsze półwolne wybory parlamentarne, wielu uchodźców z NRD w Pradze i Warszawie przyspieszyło zmiany w NRD, a potem upadł mur berliński. To odejście umożliwiło nowy początek stosunków polsko-niemieckich.
W listopadzie 1989 roku kanclerz Helmut Kohl odwiedził Polskę i spotkał się z pierwszym niekomunistycznym premierem RP - Tadeuszem Mazowieckim. Ich objęcie się podczas nabożeństwa w Krzyżowej na Dolnym Śląsku przeszło do historii jako symbol polsko-niemieckiego pojednania.
30 lat później, organizatorzy spotkania chcieli przypomnieć tę historię i zapytać, co ona dla nas oznacza. Czy pojednanie Niemców i Polaków jest nadal aktualną kwestią? Jak dobrze udało nam się wykorzystać ostatnie 30 lat do stworzenia przyjaznego współistnienia wolnej Polski i zjednoczonych Niemiec? Jakie wyzwania stoją dziś przed polsko-niemieckim sąsiedztwem? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy spotkania.
Data, miejsce
3 czerwca 2019 r., 17:00 - Nikolaikirche, 18:30 - Zeithistorisches Forum Leipzig.
Program
17.00 Nikolaikirche - Modlitwa o pokój
Powitanie - Caspar von Moltke.
Wystąpienie Stephana Bickhardta
18.30 Forum Historii Współczesnej - wykład i dyskusja
Powitanie - dr Jürgen Reiche, dyrektor Forum Historii Współczesnej w Lipsku
Wykład: Przełomowy rok 1989 – półwolne wybory w Polsce i polsko-niemiecki nowy początek w Krzyżowej. Fakty, znaczenie, dziedzictwo - dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
Panel dyskusyjny - Nina Lüders (dyrektor zarządzająca Kreisau Initiative e. V.), dr Urszula Pekala (pracownik naukowy Instytutu Leibnitza w Moguncji), dr Robert Żurek (dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego).
Moderacja: Bernd Karwen (Instytut Polski w Berlinie - Oddział w Lipsku).