Fundacja „Krzyżowa” wraz z Adam Institute for Democracy and Peace w Izraelu zakończyła właśnie pierwsze w tym roku polsko-niemieckie seminarium pt. „Spotkania Polaków i Niemców. Stawianie czoła wyzwaniom demokracji - tym, które są podobne, i tym, które są odmienne”. Seminarium prowadzone było online przez 4 kolejne poniedziałki od 25.01. do 15.02. przez twórczynię metody Betzavta Uki Maroshek-Klarman.
W seminarium wzięło udział 21 osób, część z nich to nauczyciele i nauczycielki, a także edukatorzy i edukatorki zawiązani z pracą z młodzieżą, często w kontekście polsko-niemieckim. Tematy, którym się przyglądano dotyczyły tożsamości narodowych w kontekście pracy z międzynarodowymi grupami młodzieży, kwestie władzy i nierówności, kwestie stereotypów i podejścia do nich oraz kwestie migracji.
Mamy w planach dalszą pracę nad wdrażaniem metody Betzavta w Polsce, o kolejnych krokach będziemy informować na bieżąco, a dla wszystkich, którzy chcieliby już teraz poczytać więcej o tej metodzie w języku polskim zachęcamy do zamówienia publikacji Uki Maroshek - Klarman, „Nie ma czegoś takiego jak trochę demokracji. O kształceniu ku demokracji i o demokracji w systemie oświaty", Warszawa 1996 (do zamówienia tutaj).
Seminarium było współfinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.