W listopadzie ubiegłego roku zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli z XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu na warsztaty, podczas których zapoznali się z metodologią zbierania relacji ustnych i pracy ze świadkami czasu. Następnie zaproponowalibyśmy uczniom, aby, pod nadzorem nauczycieli, przygotowali filmy na jeden z wybranych tematów:
- Między PRL a III RP. Jak zmieniał się Wrocław na początku lat 90.
- Opowieść rodzinna – początki demokracji w Polsce.
Pomimo ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną i zdalnej pracy szkoły wyszło świetnie!
Ponad 200 uczniów, pracujących w zespołach przygotowało ciekawe filmy, w których popisali się nie tylko dużą kreatywnością i znajomością historii, ale także poczuciem humoru.
Na szczególne uznanie zasługuje międzygeneracyjny aspekt tych prac. Okazuje się, że babcie i dziadkowie to nadal świadkowie czasu pierwszego wyboru.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom z XIII LO we Wrocławiu. Cieszymy się, że pomimo oczywistych trudności macie siły i ochotę, aby w sposób mądry opowiadać o wcale nie tak odległej przeszłości.
Działania prowadzone były w ramach projektu „1990 / Year One. The democratic transformation in former Eastern Bloc countries”, którego celem jest zrozumienie oraz przybliżenie wiedzy na temat zmian, jakie zaszły w roku 1990 w Polsce, Niemczech, Czechosłowacji oraz na Litwie i w pozostałych krajach bałtyckich.
Partnerami Fundacji "Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w projekcie są: Instytut Pawła Włodkowica (Polska), Stiftung Adam von Trott, Imshausen e.V. (Niemcy), Post Bellum (Czechy) oraz Anyksciu svietimo pagalbos tarnyba (Litwa).
Projekt realizowany w ramach programu Europa dla Obywateli – Pamięć o przeszłości Europy i jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej.