Rok 1990 był punktem zwrotnym w przezwyciężaniu dziedzictwa komunistycznego i kształtowaniu demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W większości z nich przyniósł on pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe.
Jak wyglądała nowa, demokratyzująca się Polska z perspektywy Wrocławia? Co naprawdę przyniosła reforma samorządowa? Jak wolny rynek i pierwsze lata demokracji zmieniały stolicę Dolnego Śląska?
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza na spotkanie z
Rafałem Dutkiewiczem, prezydentem Wrocławia w latach 2002-2018.
Wydarzenie, prowadzone przez Katarzynę Kaczorowską,
odbędzie się
26 kwietnia (poniedziałek), o godzinie 18:00
na platformie Zoom: https://zoom.us/j/98735922900
Spotkanie w języku polskim.
Wydarzenie będzie również transmitowane LIVE na profilu Fundacji "Krzyżowa" na Facebooku.
Rafał Dutkiewicz
Prezydent Wrocławia w latach 2002-2018. W okresie stanu wojennego działacz podziemnej „Solidarności”; w latach 1989-1990 sekretarz, a następnie przewodniczący Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W latach 1991-2002 konsultant, a następnie dyrektor firmy konsultingowej. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, doktor logiki (KUL).
Katarzyna Kaczorowska
Przez prawie ćwierć wieku dziennikarka i redaktor w PolskaPress, obecnie redaktor naczelna „Głosu Uczelni”, pisma UPWr, ale też freelancerka, publikująca w Magazynie TVN24, Newsweeku, Tygodniku Powszechnym, aktualnie współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. Autorka m.in. reportażu historycznego „80 milionów. Historia prawdziwa” oraz biografii Emilii Krakowskiej „Aktorzyca”.
Partnerem Fundacji „Krzyżowa” podczas organizacji spotkania jest XIII LO we Wrocławiu.
Wykład organizowany jest w ramach projektu „1990 / Year One. The democratic transformation in former Eastern Bloc countries”. Jest on realizowany w Polsce, Niemczech Czechach i Litwie, w ramach programu Europa dla Obywateli – Pamięć o przeszłości Europy i jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej.