Trójstronne wymiany młodzieży polsko-niemiecko-ukraińskie odbywają się w Krzyżowej od początku działalności Fundacji. Z naszych danych wynika, że tylko w ciągu ostatnich 10 lat lat zostało zrealizowanych 139 międzynarodowych projektów edukacyjnych w partnerstwie z Ukrainą, w których wzięło udział łącznie 1886 ukraińskich uczestniczek  i uczestników. Te spotkania to nie tylko wzajemne poznawanie się, zdobywanie wiedzy o innym kraju i kulturze czy aktywnie spędzony czas. To przede wszystkim więzi, które powodują, że trudno być bezczynnym, gdy naszym przyjaciołom dzieje się coś złego.

Dlatego od początku wybuchu wojny w Ukrainie odbieramy sygnały od niemieckich partnerów, szkół i uczestników wymian o tym, że są gotowi pomagać i wspierać ofiary wojny, pamiętając zwłaszcza o partnerskich szkołach. Organizowane są zbiórki i akcje pomocowe, które mają realnie pomóc osobom dotkniętym wojną, ale też pokazać im, że nie są sami.

Kilka dni temu dotarł do nas transport z darami od niemieckiej szkoły Eugen-Bolz-Gymnasium w Rottenburgu (EBG), która zorganizowała zbiórkę na rzecz uchodźców i uchodźczyń w Krzyżowej.

W ramach partnerstwa szkół z miejscowości Rheinberg-Wągrowiec-Lwów, szkoła z Niemiec również zorganizowała transport humanitarny, który trafił bezpośrednio do partnerów ze Lwowa.

Wiemy, że wiele podobnych inicjatyw jest w trakcie realizacji, a kolejne działania wspierające będą odbywać się już wkrótce. Będziemy o nich informować.

W tych dramatycznych czasach widzimy, że międzynarodowe wymiany młodzieży mają wielką moc!

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!