Zbliżamy się do końca projektu GlobART 2030, który składał się z 11 działań włączających tematykę Celów Zrównoważonego Rozwoju w międzynarodową wymianę młodzieży z Polski, Niemiec i Ukrainy. Młodzież podczas 5-6-dniowych spotkań w Fundacji "Krzyżowa" poświęcała 1 pełny dzień na aktywne warsztaty na temat globalizacji, współzależności globalnych, relacji Północ-Południe, migracji, bezpieczeństwa żywnościowego, równości płci, praw człowieka. Warsztaty prowadzone były przez pedagożki MDSM z wykorzystaniem metod edukacji pozaformalnei i edukacji krytycznej, po których następowała wspólna praca nad artystycznym wyrażeniem tematu. Osoby uczestniczące mogły wybrać sferę artystyczną i sposób ekspresji, aby zająć się tematem, który chcą wyrazić. Najczęściej wybieranymi opcjami spośród oferowanych na terenie Fundacji "Krzyżowa" były: malarstwo, upcyckling, a także techniki multimedialne, jak np. filmy poklatkowe oraz performance taneczny.
Ciekawym rezultatem wdrażania tematów globalnych w międzynarodowym środowisku edukacyjnym było to, że osoby uczestniczące z różnych krajów doświadczały dzielenia się wartościami związanymi z radzeniem sobie z globalnymi wyzwaniami, ale też analizowały swoją osobistą odpowiedzialność za problemy globalne oraz motywowały się nawzajem do angażowania się w walkę ze zmianami klimatycznymi i podejmowania niezbędnych działań na poziomie lokalnym.
Warsztaty zostały współfinansowane przez Unię Europejską w ramach projektu: “Start the Change! Educational model on global active citizenship to reach the Sustainable Development Goals with a special focus on the relationship between migration and inequality”, Grant: Contract CSO-LA/2017/388-169.