Liczby
Jak intensywny był to rok pracy dla Fundacji „Krzyżowa”, doskonale obrazują liczby. Blisko 30 000 spędzonych w Krzyżowej osobodni i aż 350 projektów: seminariów, warsztatów i szkoleń oraz międzynarodowych wymian szkolnych i pozaszkolnych (w samych wymianach wzięło udział blisko 4300 uczestników z 31 państw świata). 150 oprowadzeń po historycznych miejscach Krzyżowej, dla blisko 10 000 osób. Dziesiątki zajęć w okolicznych szkołach, przedszkolach i innych placówkach edukacyjnych dla prawie 5000 mieszkańców Dolnego Śląska …
Rocznice
Rok 2018 to rok ważnych rocznic, w tym 100-lecia zakończenia I wojny światowej i odzyskania niepodległości przez Polskę i wiele innych narodów Europy. Do pojęcia wolności nawiązywaliśmy często podczas tegorocznych projektów, pozwalając sobie na refleksję nad tym, jaką ma wartość i jak o nią dbać.
Fundacja obchodziła również swoją ważną rocznicę. 11 czerwca 1998 r. premier Jerzy Buzek i kanclerz Helmut Kohl uroczyście otwarli nowo wyremontowany ośrodek Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Wspomnienie tego wydarzenia zaprowadziło nas do świadków historii – uczestników tamtych wydarzeń, m.in. premiera Jerzego Buzka. Ich wspomnienia zostały zarejestrowane w postaci filmów wideo i uzupełniały wspomnienia z uroczystości sprzed 20 lat.
Inspiracje
Krzyżowa od lat czerpie z doświadczenia innych. I coraz częściej sama dzieli się doświadczeniem. Nasz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży (MDSM) zorganizował szereg szkoleń dla edukatorów i multiplikatorów: seminarium "Z dwóch zrób trzy"- czyli jak zorganizować trójstronną wymianę szkolną; seminarium dla nauczycieli i pedagogów z metod dramowych i teatralnych, wspierających komunikację w wymianie szkolnej czy „Deep Democracy” - szkolenie z zakresu prowadzenia rozmowy dialogicznej i rozwiązywania konfliktów.
W czerwcu 2018 w Krzyżowej miała miejsce konferencja „Edukacyjny wymiar wymian szkolnych - szanse i wyzwania dla szkół” dla organów prowadzących szkoły, naukowców oraz organizacji pozarządowych. Jej celem było wspólne poszukiwanie rozwiązań umożliwiających optymalne wykorzystanie w szkołach potencjału wymian.
Jakość
Rok 2018 był rekordowy pod względem pozyskanych i wykorzystanych środków grantowych. Dzięki temu Fundacja na coraz większą skalę realizuje nie tylko projekty międzynarodowe, ale i przeznaczone dla społeczności lokalnej (innowacja dla szkół, międzynarodowy transfer wiedzy, aktywizacja osób starszych i wykluczonych). W 2018 r. takich projektów było 14 - o wartości blisko 18 milionów złotych, pozyskanych głównie ze środków Unii Europejskiej.
Ze szczególną radością przyjęliśmy informację, że w 2018 roku projekt MDSM - „Nasz wspólny świat – edukacja globalna dzieci” otrzymał najwyższą punktację w ramach konkursu „Edukacja Globalna 2018” Polskiej Pomocy oraz polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Trzyletni projekt zakłada szkolenia z edukacji globalnej dla nauczycieli z przedszkoli oraz dla studentów pedagogiki.
Historia
Krzyżowa żyje historią, a jednocześnie Fundacja „Krzyżowa“ ożywia historię. Szczególne miejsce w naszej pracy zajmuje pamięć o dziedzictwie ruchów oporu i polsko-niemieckiego pojednania. „Przeciw nazizmowi. Historia Freyi i Helmutha von Moltke”, to projekt (realizowany w partnerstwie z Fundacją im. Freyi von Moltke), który dotarł do blisko dwóch tysięcy uczniów polskich szkół. Składały się na niego projekcje filmu "Freya - miłość w czasach oporu" oraz dyskusje wokół tematyki oporu i obywatelskiej odpowiedzialności, prowadzone na podstawie przygotowanej przez nas teki edukacyjnej.
Animujemy dyskusje nie tylko wśród młodzieży, ale i wśród ekspertów. Już po raz 16. zorganizowaliśmy jeden z naszych flagowych projektów - "Seminarium Wschodnio- i Zachodnioeuropejskich Miejsc Pamięci" dla specjalistów z kręgów nauki i edukacji historyczno-politycznej z kilkunastu państw, tym razem. Zastanawialiśmy się wspólnie z nimi między innymi nad tym, jak posługiwać się w miejscach pamięci nowymi technologiami, by nie zatracić sedna historycznego przekazu.
Co gra w Krzyżowej?
Krzyżowa to nie tylko miejsce międzynarodowych spotkań i centrum edukacji. Latem to również muzyczna enklawa, do której zjeżdżają młodzi instrumentaliści (Kursy mistrzowskie Uczniowie Mistrzów), gitarzyści (Guitar Masters Camp), tancerze (Festiwal Flamenco) oraz światowej sławy muzycy z całego świata (IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music). Zwłaszcza festiwal Krzyżowa-Music imponuje swoim rozmachem i poziomem artystycznym. Dowodzi tego coraz liczniejsza publiczność tego wydarzenia. W tym roku Krzyżowa-Music gościła ponownie w różnych częściach Dolnego Śląska, a koncerty we Wrocławiu, Świdnicy, Mysłakowicach czy Grodziszczu cieszyły się dużą popularnością.
e-Krzyżowa
Wiele miesięcy pracy przyniosło efekt w maju tego roku: uruchomienie nowej strony internetowej. Jest ona funkcjonalna, responsywna, bogata w multimedia i przyjazna użytkownikom. Dostępna w trzech językach (po polsku, niemiecku i angielsku).
W 2018 roku ruszył także interaktywny przewodnik multimedialny po wystawie „Odwaga i pojednanie”. Dzięki aplikacji osoby zwiedzające ekspozycję mają dostęp do dodatkowych informacji i materiałów. Przewodnik multimedialny jest dostępny dla wszystkich odwiedzających Krzyżową - wystarczy zeskanować kod QR.
Ludzie
Za tym wszystkim kryje się ogrom pracy 66 osób zatrudnionych w Fundacji i Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym „Krzyżowa”. W zespole tym nastąpiły w 2018 r. istotne zmiany. W maju do Zarządu Fundacji dołączyła Dorota Krajdocha – główna księgowa Fundacji, zastępując na tym stanowisku Bernarda Skibę. Wcześniej, w styczniu, obowiązki kierownika Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży „Krzyżowa” zaczęła pełnić Anna Kudarewska.
W kwietniu na 3-letnią kadencję wybrana została nowa Rada Nadzorcza Fundacji „Krzyżowa”, na której czele stanęli dr Benedikt Schneiders i dr Agnieszka Łada.
Last but not least – w Krzyżowej pojawiła się szóstka nowych wolontariuszy z Niemiec, Ukrainy i – po raz pierwszy w historii Krzyżowej - z Hiszpanii i Portugalii.
[Tekst pierwotnie ukazała się w języku niemieckim w "Sprawozdaniu rocznym 2018" Kreisau-Initiative e.V.: https://www.kreisau.de/fileadmin/kreisau/Publikationen/KI_Jahresrundbrief_2018_klein.pdf]