12 listopada 1989 r. na dziedzińcu zabytkowego Pałacu w Krzyżowej odbyła się msza, podczas której premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl przekazując sobie znak pokoju - objęli się na znak pojednania. Pewnie niewielu uczestników tego wydarzenia wiedziało, że nabożeństwo, w którym wzięli udział będzie zapamiętane jako milowy krok w budowaniu przyjaznych stosunków między niegdyś zwaśnionymi krajami.

Msza Pojednania – jak twierdzi wielu obserwatorów tego wydarzenia, była początkiem nowego rozdziału w relacjach polsko-niemieckich, ale była też początkiem nowego etapu w historii Krzyżowej. Miejsce to ponownie zaistniało w szerszej świadomości, a wartości, jakie wiązały się z działalnością jego przedwojennych mieszkańców, mogły zostać przypomniane. Wydarzenie to miało też bezpośredni wpływ na powstanie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz na jej misję i działalność.

- W przyszłym roku czekają nas bardzo ważne jubileusze – 80 lat od wybuchu II wojny światowej, 30 lat od upadku komunizmu, 15 lat Polski w Unii Europejskiej, a jednocześnie rocznice ważne dla Krzyżowej - 30 lat od Mszy Pojednania, 30 lat od konferencji „Chrześcijanin w społeczeństwie”, która stanowi ideowy początek Fundacji – zaznacza dr Robert Żurek, historyk, członek Zarządu Fundacji „Krzyżowa”. - Pamiętając o swoich korzeniach, o ludziach, którzy ją tworzyli i wydarzeniach, które ją kształtowały, Fundacja „Krzyżowa” chce poświęcić ten czas na głęboką refleksję nad tym, czego z przeszłości możemy się nauczyć i jak budować przyszłość opartą na porozumieniu, dialogu i szacunku – dodaje.

Już dziś zapraszamy Państwa na przyszłoroczne obchody 30-lecia Mszy Pojednania. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, w towarzystwie naszych przyjaciół, partnerów, sąsiadów, a także przedstawicieli władz każdego szczebla pochylimy się nad naszą wspólną historią i dostrzegając wysiłek wielu naszych poprzedników, poświęcimy jeszcze więcej pracy i energii by budować naszą przyszłość w oparciu o porozumienie i współpracę.

Polecamy Państwu materiały na temat Mszy Pojednania na naszej stronie internetowej: Msza Pojednania.

40
39
38
36
37
35
34
33
32
31
30
29
27
28
26
25
24
23
22
21
19
20
18
17
16
15
14
13
12
11
10
8
9
7
6
5
4
3
2
0
1

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!