W 2025 roku przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Jest to okazja, aby nie tylko świętować zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami, ale także, aby podnieść pytanie, co dokładnie wydarzyło się w 1945 roku i dlaczego tamten rok nie dla całej Europy oznaczał koniec walk i początek odbudowy kraju.
Dziś, kiedy już trzeci rok trwa pełnoskalowa inwazja rosyjska na Ukrainę, pytania o przyczyny i długofalowe konsekwencje II wojny światowej są szczególnie aktualne. Doświadczenia wojny w Europie nigdy bowiem nie były nam tak bliskie jak są od 24 lutego 2022 roku.
Pragnąc przybliżyć historię II wojny światowej oraz różnorodnych działań, które były podejmowane w Europie, aby przezwyciężyć jej konsekwencje – a nade wszystko, postawić pytania o wnioski, jakie powinniśmy wyciągnąć z tamtych doświadczeń – Fundacja „Krzyżowa” we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” w 2025 roku podjęła się realizacji zadania „Kompleksowa obsługa programu upamiętniania 80. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej i upamiętnienia działań związanych z przezwyciężeniem konsekwencji wojny w Europie, realizowanego w Krzyżowej”.
W ramach w/w zadania w bieżącym roku w Krzyżowej odbędą się następujące działania:
- 30 warsztatów z zakresu edukacji historycznej dla polsko-niemieckich grup młodzieżowych (cały rok 2025)
- 40 edukacyjnych wykładów / oprowadzeń po Krzyżowej jako miejscu upamiętniającym wojnę, opór i pojednanie polsko-niemieckie (cały rok 2025)
- Seminarium Wschodnio- i Zachodnioeuropejskich Miejsc Pamięci (19-22 marca 2025 r.)
- Trzydniowe szkolenie z zakresu edukacji historycznej dla nauczycielek i nauczycieli z Polski i Niemiec (jesień 2025 r.)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Kompleksowa obsługa programu upamiętniania 80. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej i upamiętnienia działań związanych z przezwyciężeniem konsekwencji wojny w Europie, realizowanego w Krzyżowej”.