Marian Turski urodził się 26 czerwca 1926 roku jako Mosze Turbowicz w Druskiennikach. Młodość spędził w Łodzi, gdzie w 1940 roku Niemcy przesiedlili jego rodzinę do tamtejszego getta. Podczas okupacji działał w antyfaszystowskiej konspiracji, a w sierpniu 1944 roku trafił do Auschwitz-Birkenau. Przeżył marsze śmierci do Buchenwaldu i do Theresienstadt. Po wojnie był zaangażowany w działalność publicystyczną, m.in. w „Polityce”, a także w pracę na rzecz upamiętnienia Holokaustu, pełniąc m.in. funkcję przewodniczącego Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Pan Marian Turski był również aktywnym uczestnikiem międzynarodowych działań na rzecz przeciwdziałania negowaniu Holokaustu i obojętności wobec zła.
W 2023 roku, wraz z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego został uhonorowany Nagrodą Świętej Jadwigi. To prestiżowe wyróżnienie, przyznawane przez Kapitułę Orderu Świętej Jadwigi, jest wyrazem uznania dla osób, które w swojej działalności publicznej i społecznej kierują się wartościami chrześcijańskimi i zasadami dialogu.
Słowa Pana Mariana Turskiego, zamykające naszą wystawę "1939-1945. Lata, które zmieniły świat", niech będą dla wszystkich narodów wskazówką:
„Nie bądź obojętnym, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na nas, jak na waszych potomków, jakieś Auschwitz, nagle spadnie z nieba”.
Rodzinie i Bliskim Pana Mariana Turskiego składamy wyrazy najszczerszego współczucia.