Dokładnie cztery miesiące temu, 24 lutego 2022 r., Rosja zaatakowała Ukrainę. Od tego czasu dziesiątki tysięcy ludzi zginęło, setki tysięcy straciły najbliższych, zdrowie i dobytek, a miliony musiały uciekać ze swych miejsc zamieszkania. Codziennie jesteśmy w mediach świadkami kolejnych ludzkich tragedii, widzimy kolejne groby, kolejne zniszczone budynki.
My, zwykli obywatele i obywatelki obserwujemy to wszystko z poczuciem bezradności. Jednocześnie wrażliwość na nieszczęście ofiar agresji, bohaterstwo obrońców i obrończyń oraz bestialstwo atakujących ulega stępieniu. Świat oswaja się z okrucieństwem wojny. Obrazy, które cztery miesiące temu powodowały szok, teraz wywołują już mniejsze emocje.
To normalna, ludzka reakcja, a jednak nie wolno nam jej ulegać. Miliony dotkniętych wojną ludzi wciąż znajduje się w dramatycznej sytuacji i potrzebuje naszej pomocy i solidarności. Nie odmawiajmy im jej!
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zapewnia, że nadal będzie wspierać Ukrainę, zarówno oferując schronienie osobom, które uciekły przed wojną i organizując pomoc humanitarną dla pozostających w ich ojczyźnie, jak i realizując projekty edukacyjne, dające uczestnikom i uczestniczkom z Ukrainy szansę na nabywanie ważnych kompetencji i nawiązywanie relacji z partnerami z innych państw europejskich. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom, których wsparcie finansowe umożliwia nam te działania.
Jednocześnie apelujemy do polityków i polityczek o konsekwentne udzielanie Ukrainie wszelkiego możliwego wsparcia. Rosja prowadzi wojnę na wyniszczenie. Wierzy, że Ukraina prędzej czy później nie wytrzyma rosnących strat ludzkich i gospodarczych, albo że Zachód, zmęczony wojną i zaniepokojony jej skutkami, w końcu odmówi dalszego wsparcia. Nie można do tego dopuścić! Jeśli barbarzyńska agresja, gwałcąca podstawowe zasady współżycia narodów, zakończy się choćby częściowym zwycięstwem zbrodniczego reżimu Putina, będzie to nie tylko klęska Ukrainy, ale i całego świata wierzącego w demokrację, praworządność i prawa człowieka. Jej skutki mogą być katastrofalne.
Zarząd Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Dorota Krajdocha, dr hab. Robert Żurek