17 czerwca, o godz. 10.00, we Wrocławiu, odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Sąsiedzi w Europie”. Ekspozycja powstała z okazji 30-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy i pokazuje historię stosunków polsko-niemieckich od II wojny światowej aż do czasów współczesnych. Jej twórcami są: Centrum Historii Zajezdnia we współpracy z miastem Wrocław oraz Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy obecni byli: Ewa Gołąb-Nowakowska – dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Miasta Wrocław, Hans Jörg Neumann – konsul generalny Niemiec we Wrocławiu, dr Marek Mutor - dyrektor Centrum Historii Zajezdnia oraz dr Robert Żurek – dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy podpisano 17 czerwca 1991 r. Był on trzecim elementem w triadzie budującej fundamenty nowej jakości relacji polsko-niemieckich razem z Mszą Pojednania w Krzyżowej z 12 listopada 1989 r. i Traktatem granicznym z 1990 r.
Traktat dobrosąsiedzki stworzył trwałe podstawy zbliżenia politycznego, gospodarczego, społecznego, naukowego i kulturowego. Kluczowe znaczenie miał przy tym fakt, że relacje bilateralne zostały w traktacie ujęte w kontekście europejskim – uwzględniono zarówno polskie aspiracje do integracji z Unią Europejską, jak i znaczenie polsko-niemieckiego partnerstwa dla rozwoju jednoczącej się Europy.
Autorami wystawy „Sąsiedzi w Europie” są dr hab. Robert Żurek – historyk, dyrektor Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, oraz Aleksandra Pierścińska-Lichwa z Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego, która opisała relacje partnerskie pomiędzy miastami polskimi i niemieckimi i realizowane w ramach partnerstwa miast projekty.
Ekspozycję można będzie oglądać od 17 czerwca do 5 lipca na ul. Oławskiej we Wrocławiu, następnie od 5 lipca do 23 sierpnia na placu przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.
Dodatkowo od 24 sierpnia do 31 września br. wystawa będzie prezentowana w Krzyżowej i stanowi element programu projektu „8 x pojednanie”.