W tym tygodniu, chcielibyśmy zaproponować Wam tekst Olgi Barbasziewicz, która przedstawia dalekie, bo koreańsko-japońskie, echa pojednania polsko-niemieckiego.

#Krzyżowa_czyta #Krzyżowa_poleca 

(…) W roku 2016 do gestu Willy’ego Brandta nawiązał bezpośrednio minister spraw zagranicznych Korei Yun Byung-se, który przemawiał w Radzie Audytu i Inspekcji słowami: „Tak jak Willy Brandt upadł na kolana w Warszawie, przepraszając za zbrodnie, tak nalegam na premiera Japonii Abe Shinzō, aby zastosował tak zwane »środki odwołujące się do wrażliwości«”. Oświadczenie to zostało wystosowane w odpowiedzi na stwierdzenie japońskiego premiera, iż nie zamierza wysyłać listu z przeprosinami do koreańskich „kobiet pocieszycielek”.

W swojej wypowiedzi minister Yun kontynuował: „Odnosząc się do wrażliwych kwestii, przekraczając oczekiwania państwa poszkodowanego, może ono na podstawie własnej oceny wskazać środki uważane za te, które odwołują się do wrażliwości. Takim wzorem jest uklęknięcie Willy’ego Brandta w Polsce. Akt kanclerza Brandta był pozytywnym przesłaniem do świata, dlaczego zatem Japonia nie miałaby podjąć takich środków odwołujących się do wrażliwości?”.

 OLGA BARBASIEWICZ - ZBLIŻENIE POLSKO-NIEMIECKIE JAKO WZÓR DLA RELACJI JAPOŃSKO-KOREAŃSKICH.pdf

Olga Barbasiewicz, dr politologii, japonistka. Pracownik naukowy w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

*Tekst został opublikowany w tomie (Nie)symboliczne pojednanie. Rozważania o relacjach polsko-niemieckich po 1945 roku, red. T. Skonieczny, Wrocław 2019.

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!