W tym tygodniu, chcielibyśmy zaproponować Wam tekst Tomasza Skoniecznego, który, na przykładzie pamięci o zamachu na Hitlera dokonanym przez pułkownika Clausa von Stauffenberga, podejmuje temat nieprzystawalności polskiej i niemieckiej pamięci o oporze przeciwko nazizmowi.
#Krzyżowa_czyta #Krzyżowa_poleca
(…) 20 lipca Niemcy ponownie obchodzić będą państwowe uroczystości upamiętniające nieudany zamach na Hitlera z 1944 r. Przypuszczalnie i tym razem przejdą one w Polsce bez większego echa, ukazując tym samym dwie zasadnicze kwestie, które wiele mówią nie tylko o relacjach polsko-niemieckich, ale również o istocie rytuałów pamięci. Po pierwsze, po raz kolejny okaże się, iż płk Claus von Stauffenberg, jak i pozostali przywódcy wojskowej opozycji antyhitlerowskiej, nie są i – zapewne – nie będą postrzegani w Polsce jako bohaterowie. I słusznie. Po drugie zaś, że niemiecka pamięć o zamachu na Hitlera jest wielowarstwową narracją, która nie tyle rodzi w Polsce, co najmniej, ambiwalentne uczucia, ile wskazuje, iż rytuały pamięci danego narodu są zwykle słabo czytelne poza jego granicami. (...)"
TOMASZ SKONIECZNY - NIEPRZYSTAWALNE NARRACJE – POLSKA I NIEMIECKA PAMIĘĆ O ZAMACHU STAUFFENBERGA.pdf
Tomasz Skonieczny, dr, historyk. Zastępca kierownika Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”. Członek Towarzystwa Studiów Interdyscyplinarnych przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.
*Tekst został opublikowany w tomie (Nie)obecne dziedzictwo. Rozważania o Kręgu z Krzyżowej, red. T. Skonieczny, Wrocław 2017.