W tym tygodniu, chcielibyśmy zaproponować Wam tekst Ondreja Matejki, który na proces zbliżenia polsko-niemieckiego spogląda z niecodziennej, bo z perspektywy południowego sąsiada obu krajów.

#Krzyżowa_czyta #Krzyżowa_poleca 

(…) Pomimo świadomości, że polsko-niemieckie pojednanie jest bardzo znaczącym procesem, trzeba się pogodzić z faktem, że jest to proces w dużej mierze nieznany w Czechach. Pojednanie pomiędzy Niemcami a Polakami nie istnieje w świadomości społeczeństwa czeskiego, z wyjątkiem niewielu historyków. Opisywanie sposobu postrzegania polsko-niemieckiego pojednania z perspektywy czeskiej jest z tego powodu praktycznie niemożliwe. Dlaczego tak wygląda ta sytuacja?

Jest to z pewnością dość zaskakujące, ponieważ wszystkie trzy kraje są sobie bliskie pod względem geograficznym. Ponadto starania o pojednanie z Niemcami przebiegały w Polsce i Czechach niemal równocześnie. Najważniejsza przyczyna wydaje się więc tkwić w fakcie, że polsko-niemieckie oraz czesko-niemieckie relacje mają swoją własną długą historię i przebiegały od siebie niezależnie, napędzane inną dynamiką. Z pewnością ma na to także pewien wpływ ogólnie niskie zainteresowanie historią sąsiadów, wywodzące się z nacjonalistycznej lub — w dniach dzisiejszych — etnocentrycznej edukacji historycznej.

ONDREJ MATEJKA - POLSKO-NIEMIECKIE POJEDNANIE Z CZESKIEJ PERSPEKTYWY.pdf

Ondrej Matejka. Historyk i politolog. Zastępca Dyrektora czeskiego Instytut Badania Reżimów Totalitarnych (Ústavu pro studium totalitních režimů). Członek Komisji ds. Miejsca Pamięci i Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”.

*Tekst został opublikowany w tomie (Nie)symboliczne pojednanie. Rozważania o relacjach polsko-niemieckich po 1945 roku, red. T. Skonieczny, Wrocław 2019.

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!