Na pierwsze warsztaty projektu „Onbording Memories” uczestnicy i uczestniczki z Francji, Niemiec i Polski zawitali do Berlina, gdzie zostali ugoszczeni w pięknej siedzibie Akademii Europejskiej w Berlinie.
Grupa polska składała się z 6 uczniów I Liceum z Dzierżoniowa, towarzyszącej im nauczycielki, która jest historykiem i członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzierżoniowa oraz Dominika Kretschmanna reprezentującego Fundację „Krzyżowa”.
Spotkanie w Berlinie skupiło się na dwóch tematach: pogłębieniu wiedzy o pracy przymusowej podczas Narodowego Socjalizmu, która już wcześniej była tematem spotkań online i w regionie, oraz praktyczne wprowadzenie do techniki fotografii 360 stopni, która zostanie wykorzystana w ramach projektu Onboarding Memories do szerszego uwidocznienia miejsc pracy przymusowej w czasie II wojny światowej.
Tej technice poświęcone były całodniowe warsztaty, podczas których wszyscy uczestnicy mogli zapoznać się z kamerami, technologią nagrywania i tabletami oraz zbudować swoje pierwsze wirtualne przestrzenie. Wynikiem projektu będą wirtualne izby pamięci, które objaśniają lokalne miejsca pracy przymusowej i udostępniają je na całym świecie za pośrednictwem internetu.
Organizatorzy
Europejska Akademia w Berlinie realizuje projekt wspólnie z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego (Polska), Centre Européen Robert Schuman w Scy-Chazelles (Francja) i Muzeum Fort IX w Kownie (Litwa).
Finansowanie
Projekt jest finansowany przez Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" (EVZ) oraz niemieckie Federalne Ministerstwo Finansów (BMF).
Partnerzy