Już po raz 17. w Krzyżowej odbyło się Wschodnio-Zachodnioeuropejskie Seminarium Miejsc Pamięci. Tematem tegorocznego spotkania była "Historia zapomniana", czyli historia miejsc, ludzi i wydarzeń, które nie weszły do pamięci zbiorowej, weszły do niej bardzo późno, bądź takich, o których pamięć wciąż toczy się walka.
Ponad 50 uczestników i uczestniczek z 14 krajów (od Albanii po Białoruś, Polskę, Niemcy i Peru) dyskutowało o tym, jak radzić sobie z "zapomnianą historią" i przedstawiło projekty mające na celu przekazanie historii (szerokiej) publiczności. W trzech blokach, w czasie dwuminutowych prezentacji, każdy z uczestników miał możliwość przedstawienia siebie i swojego związku z tematem "Historia zapomniana". W ten sposób wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość stania się prelegentami seminarium.
Pytanie o to, jak komunikować się z publicznością, było głównym tematem czwartkowej prelekcji. Profesor Joanna Wojdon z Uniwersytetu Wrocławskiego mówiła o historii w przestrzeni publicznej i jej roli w radzeniu sobie z "historią zapomnianą". Zainteresowanie tematem było ogromne, a kolejna dyskusja z panią profesor Wojdon trwała ponad godzinę. Tak długa debata była możliwa dzięki profesjonalnemu tłumaczeniu na języki: niemiecki, angielski, polski i rosyjski, które towarzyszyło uczestnikom podczas całego seminarium.
Drugi dzień spotkania poświęcony był "zapomnianym miejscom", takim jak byłe więzienie KGB Patarei w Tallinie, "Obóz Cygański" w Letach czy Stocznia Gdańska. Po kolacji, podczas dwóch oprowadzań, była okazja do poznania Krzyżowej z perspektywy zapomnianego i ponownie odkrytego miejsca.
W piątek, w kolejnych blokach tematycznych, uczestnicy zajmowali się tematami: "zapomniane nazwy" i "zapomniane wydarzenia". Sesja popołudniowa odbyła się w plenerze. Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z religią protestancką w pobliżu Krzyżowej, a także Kościół Pokoju w Świdnicy. Dzień zakończył się obiadem w restauracji hotelu "Red Baron" w Świdnicy. Hotel sąsiaduje z willą, w której urodził się Manfred von Richthofen, zwany Czerwonym Baronem. Ten niemiecki pilot również został na wiele lat zapomniany w mieście, w którym urodził się i mieszkał. Dopiero przed przed kilkunastu laty "odkryto" go na nowo.
W sobotę, po kolejnych prezentacjach projektowych, 17. Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej zakończyło się rundą ewaluacyjną. Uczestnicy podkreślili satysfakcję z uczestnictwa w seminarium oraz docenili znaczenie nabytych nowych kontaktów.
Już dziś zapraszamy na przyszłoroczne, 18. Seminarium Wschodnio-Zachodnioeuropejskich Miejsc Pamięci w Krzyżowej, w dniach od 1 do 4 kwietnia 2020 roku.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego wspólnie z Federalną Fundacją ds Badania Dyktatury SED , Akademia Ewangelicka w Berlinie oraz "Ośrodek Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu, we współpracy z Kreisau Initiative e.V. i przy wsparciu merytorycznym i finansowym Fundacja Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość .
Galeria nr 1
Galeria nr 2 - © by Aureliusz Marek Pędziwol