W ramach działania 3 powołano 12-osobową grupę ekspercką, która w trakcie zorganizowanego w tym celu spotkania w Krzyżowej przygotowała założenia koncepcji merytorycznej i wytyczne do scenariusza wystawy, przedstawiającej historię II wojny światowej z perspektywy relacji polsko-niemieckich. Rekrutując zespół ekspertek i ekspertów staraliśmy się, by odzwierciedlał on różne kompetencje i doświadczenia (badania naukowe, popularyzacja nauki, dydaktyka, edukacja pozaformalna, doświadczenie w przygotowywaniu wystaw, znajomość dyskursu polsko-niemieckiego, znajomość Krzyżowej).
Członkowie i członkinie grupy:
- Dr hab. Waldemar Czachur, profesor w Instytucie Germanistyki UW, przewodniczący Rady Fundacji „Krzyżowa”.
- Andrzej Dusiewicz – nauczyciel historii i WOS-u, redaktor w wydawnictwach edukacyjnych, współtwórca polsko-niemieckiego podręcznika do historii.
- Dr Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk, z-ca kierownika Działu Naukowego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
- Dr Annemarie Franke, zatrudniona w Instytucie Federalnym ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej (BKGE), pracująca w Instytucie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność w Warszawie.
- Judith Hoehne-Krawczyk, szefowa projektów Aktion Sühnezeichen Friedensdienste i z-ca kierownika Działu Edukacyjno-Programowego w MDSM w Oświęcimiu.
- Dr Łukasz Kamiński, historyk, przewodniczący Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
- Elisabeth Kohlhaas pracuje w Centrum Dokumentacji i Informacji Torgau (DIZ) Fundacji Saksońskich Miejsc Pamięci.
- Dr hab. Wojciech Kucharski, z-ca dyrektora ds. naukowych w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”, wykłada w Instytucie Historycznym UWr.
- Dr hab. Stephan Lehnstaedt, profesor Holocaust Studies w Touro College w Berlinie.
- Paweł Prokop, szef działu Międzynarodowych Spotkań Młodzieży w Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.
- Hanna Radziejowska, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie.
- Kristina Smolijaninovaitė, z-ca dyrektora wykonawczego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego UE-Rosja.
Oprócz zaproszonych ekspertów w spotkaniu wzięło udział kilkoro pracowników MDSM i Miejsca Pamięci. Po wprowadzeniu do metod pracy i grup docelowych MDSMu oraz przeglądzie infrastruktury edukacyjnej na temat II wojny światowej w Krzyżowej, pracowano w małych grupach i na forum plenarnym oraz dyskutowano o potencjale przestrzennym i treściowym Krzyżowej w kontekście projektu wystawy na temat II wojny światowej.
W trakcie spotkania wypracowano szereg rekomendacji i pomysłów dotyczących koncepcji wystawy, jej treści, a także lokalizacji w Krzyżowej. Eksperci zwrócili uwagę na specyfikę grupy docelowej, posiadającej bardzo niewielką wiedzę o II wojnie i oczekującej innowacyjnych metod przekazywania wiedzy. Sformułowali rady, w jaki sposób opowiadać o historii II wojny światowej, by opowieść ta była zrozumiała i atrakcyjna zarówno dla polskiej i niemieckiej młodzieży, jak i gości z innych krajów. Dokonali też wyboru tych zagadnień związanych z wojną i pamięcią o niej, które powinny zostać wyeksponowane na wystawie.