Aktualności

W piątek 25.10.2024 w Zeitgeschichtliches Forum w Lipsku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w finałowej gali międzynarodowego konkursu na esej "Women in Resistance". Konkurs  ten był jednym z wielu działań trzyletniego projektu pt. „Female Stories Unheard – European Remembrance of Women in Resistance Against National Socialism”, który realizujemy wspólnie z Bildungswerk Sachsen (Lipsk) i Antikomplex (Praga).

Z pośród nadesłanych prac konkursowych jury wybrało 10 esejów, z których trzy szczególnie ujęły ich serca, zdobywając podium:
I miejsce esej pt. "Invisible Resistance: Batsheva's Story" autorstwa Shanii Timpe (DE)
II miejsce esej pt. "Dolly. Buried in time" autorstwa Amelii Maj (PL)
III miejsce esej pt. "I am a woman - I know. A lesson on femininity" autorstwa Weroniki Doburckiej (PL)

60 uczniów ze Środy Śląskiej (Polska), Kamionki Buskiej (Ukraina) i Saterlandu (Niemcy) spędziło intensywny tydzień spotkań w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej w dniach 21-26 października 2024. Poprzez gry językowe i integracyjne, zwiedzanie Krzyżowej i samodzielnie zaplanowane wieczory mogli nawiązać kontakty między sobą i lepiej się poznać. Program obejmował również wycieczki do Świdnicy i pobliskiego polskiego miasta partnerskiego Środy Śląskiej. Podczas warsztatów kreatywnych młodzi odkrywali elementy folkloru z trzech krajów i tworzyli ich własne interpretacje na torbach, a scrapbooking dał im możliwość zaprojektowania albumu na swoje wspomnienia przy użyciu różnych naturalnych papierów i materiałów.

W dniach 14-18 października 2024 r. w Krzyżowej odbyło się spotkanie szkół partnerskich z Zielonej Góry i Neuzelle. Spotkanie opiera się na wieloletniej współpracy partnerskiej między Zespołem Szkół Edukacyjnych nr 6 z Zielonej Góry a niezależnym gimnazjum w opactwie Neuzelle.

Pięciodniowe spotkanie dało 45 młodym ludziom w wieku od 13 do 14 lat możliwość wzajemnego poznania się oraz poszerzenia horyzontów kulturowych i językowych. Grupa była nadzorowana przez zewnętrznego pracownika Carmen Rohrssen i stałego pracownika Fundacji Kreisau Ioana Bengela. Zachęcał on grupę do wspólnej pracy poprzez różne działania i zadania integracyjne, koncentrując się na edukacji globalnej i edukacji artystycznej.

W dniach 13–19 października 2024 roku w Krzyżowej odbyło się spotkanie w ramach projektu „Młodzi Liderzy”, zorganizowane przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu RFN. Celem projektu było wsparcie młodych liderów i liderek w zdobywaniu niezbędnych umiejętności oraz wiedzy, umożliwiającej efektywną i pełną zrozumienia współpracę z młodzieżą oraz dziećmi, które doświadczyły uchodźstwa, migracji lub przesiedlenia.

Kluczowe założenia projektu obejmowały rozwój kompetencji liderskich, zdobycie doświadczenia międzynarodowego oraz nabycie praktycznej wiedzy z zakresu wsparcia psychologicznego i społecznego. Uczestnicy mieli możliwość swobodnej wymiany poglądów i doświadczeń oraz budowania więzi z rówieśnikami z różnych krajów, którzy przeszli przez podobne sytuacje życiowe. Program koncentrował się także na wspieraniu wytrwałości, kreatywności oraz wzmacnianiu pewności siebie, współczucia i nadziei.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!