Z radością informujemy o zakończeniu wymiany młodzieży Cuxhaven-Warszawa-Zaporoże, realizowanej dzięki wsparciu Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec. W dniach 17-22 listopada 2024 r. miała miejsce wyjątkowa trzystronna młodzieżowa wymiana, w której wzięli udział uczestnicy z Polski, Niemiec i Ukrainy. Podczas wymiany szkolnej 36 uczniów i uczennic pracowało nad tematyką przesiedlenia na Dolnym Śląsku.
Młodzież uczestniczyła w warsztatach historycznych oraz wycieczce po Krzyżowej – miejscu o wyjątkowej wartości historycznej i kulturowej. Dowiedzieli się o roli tego miejsca w oporze wobec totalitaryzmów oraz o jego symbolicznej roli w dialogu, współpracy i pojednaniu. Szczególną uwagę poświęcono historii „Kręgu z Krzyżowej”, niemieckich antynazistów walczących o prawa człowieka.
20 listopada kontynuowali swoją podróż edukacyjną, odwiedzając były niemiecki obóz koncentracyjny w Gross Rosen. Po obejrzeniu filmu, który przybliżył świadectwa byłych więźniów, młodzież miała okazję zobaczyć na własne oczy warunki życia i pracy więźniów.
W czwartek młodzież zajmowała się tematyką migracji rodzin, poznając historię repatriacji po II wojnie światowej. Dodatkowo, uczestnicy zaprojektowali torby, które zabrali ze sobą, a także odwiedzili lokalny kościół w Grodziszczu – miejsce o bogatej historii.
Po kilku dniach intensywnej pracy, warsztatów i wspólnych działań, projekt zakończyli wieczornym ogniskiem, na którym młodzież piekła kiełbaski i bawiła się na pożegnalnej dyskotece. W piątek odbyła się ewaluacja projektu, po której uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w wydarzeniu.
W trakcie trzystronnej młodzieżowej wymiany, sukcesem spotkania było nie tylko wzbogacenie wiedzy historycznej, ale także jakościowe i równoprawne partnerstwo pomiędzy grupami. Opiekunowie grup z Lichtenberg – Gymnasium Cuxhaven, Placówka Edukacji Pozaszkolnej «Centrum «Polit», XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. E. Dembowskiego, poprzez doskonałą integrację i współpracę, pokazali wzorcowy sposób działania w ramach międzynarodowej wymiany. Dzięki ich zaangażowaniu udało się stworzyć atmosferę pełną zrozumienia, wzajemnego szacunku i otwartości. Mamy nadzieję, że czas spędzony razem na pewno pozostanie w ich pamięci, a nawiązane przyjaźnie będą trwały przez długie lata.
Spotkanie zostało wsparte finansowo przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (DPJW/PNWM) oraz Konsulat Niemiec we Wrocławiu w ramach programu współpracy ze społeczeństwem obywatelskim.