W pierwszy czerwcowy tydzień młodzież w wieku 13-16 lat z Potulic i brandenburskiej Elsterwerdy spotkała się w Krzyżowej, aby w ramach projektu "Porozumienie ponad granicami" poznawać historię Krzyżowej, kraju sąsiada oraz siebie nawzajem.
Oprowadzenie po terenie Fundacji pozwoliło na zapoznanie się z trzema różnymi okresami historycznymi, a odkrywanie znaczenia symboli, których to miejsce jest pełne, pozwoliło na przeniesienie się w czasie, ale i zrozumienie postaw, na których opiera się Fundacja.
Wystawa "Odwaga i Pojednanie" pozwoliła zapoznać się z drogą do pojednania oraz z istotą stosunków polsko - niemieckich na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Uczestnicy zaprezentowali w międzynarodowych grupach oś czasu, na której znajdowały się najważniejsze momenty łączące oba kraje oraz osoby i inicjatywy społeczne, które przyczyniły się do tytułowego "Porozumienia ponad granicami".
Korzystając z pięknej pogody i obserwowanych pierwszych zwiastunów lata uczestnicy wyruszyli na pieszą wyprawę na najniższy szczyt Korony Sudetów Polskich - Popiel, po drodze odwiedzając Wzgórze Cmentarne. Po południu młodzież pozostała w klimatach turystyczno - krajoznawczych i podczas warsztatów kreatywnych tworzyła wspólnie przewodnik po Polsce i Niemczech. Nie obyło się również bez wycieczki do Wrocławia, wizyty w Zoo oraz poznawaniu miasta za pomocą fotoreally - gry miejskiej, w której musieli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi historii miasta i jego charakterystycznymi punktami.
Wieczorami nie zabrakło wspólnych rozgrywek sportowych, tańców i polsko-niemieckich gier karcianych.
Finansowanie: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży