Україномовна версія нижче

Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się projekt #StolenMemory w Krzyżowej. Młodzież z Niemiec, Polski i Ukrainy wyruszy na poszukiwanie członków rodzin łącznie 24 byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Czy odniosą sukces w swych poszukiwaniach, aby móc zwrócić im rzeczy osobiste ich krewnych? Kampania #StolenMemory od 2016 roku pomogła już odnaleźć ponad 700 rodzin ofiar narodowego socjalizmu. W Polsce odbyło się kilka przekazań, na przykład w wyniku zeszłorocznego projektu uczniów z Powiatowej Szkoły Zawodowej Stormarn w Bad Oldesloe i Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie: 24 maja 2023 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego przekazali oni Tadeuszowi Stramko naszyjnik należący do jego matki, Marianny Miedzińskiej-Stramko. 

Archiwum Arolsen posiada obecnie w swoich zbiorach około 2500 przedmiotów osobistych (głównie z obozu koncentracyjnego Neuengamme w Hamburgu). Za wszystkimi tymi przedmiotami kryją się osobiste losy i historie prześladowanych osób, które są rekonstruowane przez młodych ludzi podczas poszukiwań. Posty poszukiwawcze z danymi osób i zdjęciami przedmiotów będą publikowane przede wszystkim na Facebooku i Instagramie pod hasłem #stolenmemory. A o postępach projektu będziemy informować na instagramowym profilu @krzyzowa_live. Już teraz zapraszamy również na objazdową wystawę kontenerową #StolenMemory Archiwum Arolsen, która odwiedzi nas w dniach od 21 marca do 11 kwietnia 2024 r. w Krzyżowej.



   

Projekt został sfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Civil Society Cooperation.

  

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!