Fundacja „Krzyżowa” we współpracy z partnerami z Holandii, Rumunii i Włoch, realizuje nowy projekt edukacyjny „Remember the Rebel”.
Celem projektu jest podjęcie dyskusji o fundamentach demokracji, aktualności prawa stanowionego wobec zmieniających się potrzeb społeczeństwa oraz granicach obywatelskiego nieposłuszeństwa.
Pretekstem do rozpoczęcia tej dyskusji jest analiza biografii osób pochodzących z różnych krajów europejskich, aktywnych w różnych dekadach II połowy XX i XXI wieku, które łączyło jedno – miały odwagę w sposób pokojowy sprzeciwić się władzy, opowiedzieć przeciwko przestarzałym normom kulturowym czy regulacjom prawnym. Tym wszystkim elementom życia codziennego, które możemy określić mianem status quo.
Projekt ma charakter edukacyjny i adresowany jest do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczestniczki i uczestnicy projektu wezmą udział w specjalnie zorganizowanych warsztatach oraz wykładach, których celem jest dostarczenie im wiedzy teoretycznej oraz historycznej, pozwalającej zrozumieć kontekst omawianych przypadków, oraz podjąć dyskusję na temat tych wydarzeń.
Istotnym elementem projektu jest wystawa prezentującą sylwetki dziewięciu osób, które miały odwagę i determinację, aby sprzeciwić się status quo. Aby zapoznać się z wystawą niezbędne są trójwymiarowe okulary. Przez czerwoną soczewkę widać to, co było – przez niebieską – świat, którego pragnęli.
Wystawa prezentowana będzie od 2 do 30 kwietnia w Auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (Wrocław, ul. Szewska 37).
Projekt realizowany jest w Polsce przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich.
Wszystkie szkoły ponadpodstawowe zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt z koordynatorem projektu, dr. Tomaszem Skoniecznym (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Projekt został zainicjowany przez Autres Directions Foundation (NL) we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego (PL), IoDeposito (IT) i Polylogos (RO).
Projekt dofinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej.