Od 19 do 24 marca 2023 roku 60 uczniów i uczennic z Niemiec (Berufliche Schule Bad Oldesloe), Polski (Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu, I Liceum Ogólnokształcące Dębica) i Ukrainy (Ihor Sikorskyi Aero-Space Lyceum Kyiv) spotkało się, aby w małych, międzynarodowych grupach aby zgłębiać losy byłych więźniów obozów koncentracyjnych i poszukiwać członków ich rodzin, aby móc zwrócić im rzeczy osobiste ich bliskich.
Spotkanie odbyło się w ramach zainicjowanej przez Archiwum Arolsen akcji #StolenMemory, która w tym tygodniu w którym odbywała się wymiana w Krzyżowej, prowadzona była równocześnie w sześciu innych miastach pod patronatem Szkoły Zawodowej Bad Oldesloe. Szczególne dla tego spotkania w Krzyżowej było to, że zarówno w grupie niemieckiej, jak i polskiej znaleźli się młodzi uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy, którzy następnie spotkali się z młodzieżą ze swojej ojczyzny. Podczas zajęć integracyjnych i rozgrzewających młodzież ze wszystkich krajów wykazała się dużą ciekawością i otwartością, wytworzyła się dobra atmosfera wspólnoty, którą wzmocniła jeszcze wspólna wycieczka do Wrocławia i wspólnie organizowane wieczory, takie jak wieczór międzynarodowy, ognisko czy wieczór sportowy. Centralną częścią tygodnia projektowego była wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Groß-Rosen, która dla większości z nich była pierwszą wizytą w takim miejscu i zrobiła na wielu duże wrażenie. W ostatnim dniu wymiany grupy mogły zaprezentować wyniki swojej pracy badawczej. Młodzież była bardzo zmotywowana i wyniosła z tego tygodnia wiele nowych doświadczeń i znajomości.
Koordynacja projektów: Sarah Schumayer
Prowadzenie projektu: Sarah Schumayer, Karolina Osiecka
Projekt został sfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (program finansowania "Zachować pamięć") oraz Niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych.