W dniach 13-16 grudnia, w Getyndze, miało miejsce spotkanie organizatorów polsko-niemiecko-francuskiego projektu „Pamiętać razem - dla kształtowania przyszłości". Projekt ten zakłada realizację trójnarodowej wymiany między Polską, Francją i Niemcami, której tematyka będzie skoncentrowana na edukacji historycznej. Działanie to jest efektem współpracy między Muzeum Friedland, Międzynarodową Federacją w Getyndze, Fundacją Camp des Milles i Fundacją „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Dziesięciu uczestników i uczestniczek z każdego z trzech krajów spotka się trzykrotnie w roku 2022 i będą wspólnie pracować na głównym tematem projektu „Pamiętać razem - dla kształtowania przyszłości". Poszczególne spotkania będą koncentrowały się wokół zagadnienia historii i jej wpływu na pamięć na poziomie lokalnym, a także na temacie migracji i ucieczek, jakie miały miejsce w Europie w ubiegłym stuleciu, aż po dzień dzisiejszy. Tematy te znajdują swoje odzwierciedlenia w działalności miejsc pamięci w Krzyżowej, Friedland i Les Milles. Celem projektu jest wspólne analizowanie historii z wielu perspektyw i wyciąganie wniosków, które pozwolą kształtować przyszłość.
Podczas spotkania w Getyndze omówiono aktualną sytuację pandemiczną, zaplanowano poszczególne fazy wymiany oraz opracowano konkretny program pierwszego spotkania w styczniu. Wielką zaletą spotkania w Getyndze była możliwość zwiedzenia obiektów służących wymianie (zakwaterowanie i sale seminaryjne) oraz obejrzenia terenu obozu przejściowego we Friedlandzie i utworzonego na jego bazie muzeum prezentującego historię tego miejsca.
Niestety, partnerzy z Francji nie mogli być obecni podczas spotkania ze względu na obecną sytuację pandemiczną, ale brali udział w rozmowach za pośrednictwem internetu.
Projekt finansowany jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Niemiecko-Francuską Współpracę Młodzieży.