#DigitalCourage #DigitalEthics
Spotkanie młodzieży online - czy to może się udać? Tak!
W kwietniu odbyło się pierwsze spotkanie online młodzieży ze szkół z Olkusza i Gräfelfing, które od wielu lat spotykają się ze swoimi grupami w Krzyżowej. Tym razem spotkanie było inne, ale nie mniej pouczające. Treść programu skupiała się wokół tematu "Etyka cyfrowa" i zgromadziła 30 młodych ludzi w przestrzeni wirtualnej. Podczas czterech dni projektu uczestnicy zastanawiali się nad własnymi zachowaniami medialnymi i analizowali związek między osobistymi potrzebami a korzystaniem z mediów społecznościowych i innych aplikacji. Omówili i nazwali antydemokratyczne tendencje w Internecie oraz poznali koncepcję "kontr-mowy", aby móc konstruktywnie pracować nad tym, by Internet stał się miejscem opartym na demokratycznych wartościach poprzez stawanie w obronie demokracji i praw człowieka w sieci, podejmowanie działań przeciwko mowie nienawiści i szerzenie pozytywnych narracji.
Młodzi ludzie zastosowali to w praktyce w drugiej połowie projektu, realizując różne zadania w małych grupach. W efekcie powstał odcinek podcastu, w którym uczniowie szczegółowo dyskutowali nad pytaniem: "Jak możemy sprawić, by Internet stał się lepszym miejscem?", a także kilka wideo-tutoriali na temat robienia politycznych pierogów i ciastek oraz artykuł na temat etyki cyfrowej, który został opublikowany na Blogu Pedagoga Fundacji "Krzyżowa". Ponadto, w każdym z czterech dni projektu, dwie młode osoby były odpowiedzialne za napisanie krótkiego wpisu w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram) oraz na stronę Fundacji, gdzie krótko relacjonowały i opisywały dany dzień oraz to, czego się nauczyły.
Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, jak duży potencjał dyskusyjny i wiedzę wynieśli ze sobą młodzi ludzie z obu szkół, co jeszcze bardziej uświadomiło nam, jak ważny jest temat etyki cyfrowej w czasach, gdy większość życia społecznego toczy się w sieci. Przekonaliśmy się, że spotkania młodzieżowe online są możliwe, ale czekamy z niecierpliwością na czas, kiedy grupy młodzieżowe znów wypełnią Krzyżową życiem!
Koordynacja projektu: Annemarie Kelpe, Charlotte Lohmann