BarCamp to szczególna konferencja, której program opracowują wspólnie wszyscy jej uczestnicy. Każdy może być w równym stopniu zaangażowany w jej przebieg, przedstawić swoje pomysły i skorzystać z wiedzy innych.

BarCamp oferuje specjalną platformę dedykowaną wymianie informacji na temat bieżących kwestii związanych z działalnością edukacyjną, a  także tworzy sieć ekspertów. Głównie skupia się ona na historycznej i obywatelskiej edukacji, aktualnych wyzwaniach związanych ze zmianami metod pracy w związku z epidemią koronawirusa oraz zmianami politycznymi, takim jak ograniczenia swobód obywatelskich, zamknięcie granic, itp.  

Konferencja poświęcona będzie metodom historycznej i obywatelskiej edukacji oraz ich adaptacji na potrzeby mediów cyfrowych. W obecnej sytuacji, pandemii COVID-19, edukatorzy, trenerzy, nauczyciele, w dotarciu ze swoją ofertą edukacyjną do grup docelowych, uzależnieni są od mediów cyfrowych. Dlatego palącą potrzebą jest przystosowanie i w pewnym sensie wymyślenie na nowo metod pracy, które sprawdzały się od lat.

Ponadto obecna sytuacja ponownie uwydatnia znaczenie pozalekcyjnej pracy edukacyjnej. Efekty pandemii zagrażają temu, w co Fundacja Krzyżowa, Kreisau-Initiative i partnerzy obu organizacji zaangażowani byli od lat: otwartości, solidarności, demokratycznej Europie. Pod pretekstem walki z pandemią demokracja i praworządność są zagrożone w niektórych krajach. Przeciwdziałanie tym tendencjom poprzez historyczną i obywatelską edukację młodych ludzi jest aktualnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego konieczne jest, abyśmy reagowali na nowe wydarzenia i dostosowywali nasze metody do okoliczności zewnętrznych.

Nawet jeśli oferta cyfrowa już od dawna nie jest czymś nowym, to wciąż stawia nam nowe wyzwania na gruncie naszych metod pracy. Najlepsze rozwiązania nie mogą być przenoszone 1:1 na płaszczyznę mediów cyfrowych, pojawiają się wówczas pytania:
● Jak moderować wirtualne warsztaty?
● Jak tworzyć wirtualną interakcję?
● Jak atrakcyjnie przedstawić graficzne treści?
● Jak ostrożnie radzić sobie z problemami językowymi i związanymi z konfliktami kwestiami odnoszącymi się do kultury pamięci?
● Jakie cyfrowe źródła historyczne już istnieją i jak z nich korzystać?
● Jakie narzędzie wirtualne są przydatne i jak z nich korzystać?

Kto może uczestniczyć: osoby pełnoletnie mieszkające w Niemczech, Polsce lub Ukrainie (obywatelstwo nie jest warunkiem wstępnym).

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 czerwca 2020

Termin konferencji: 25-26.06.2020, godz. 12.00-17.00

Szczegółowe informacje_BarCamp

Organizator: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Kreisau-Initiative e.V., Freya von Moltke-Stiftung für das Neue Kreisau

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!