„Nie jestem bohaterką. Po prostu robiłam to, co kazało mi serce” – mówi Irena Sendlerowa, bohaterka filmu Andrzeja Wolfa. Ten niezwykły dokument 24 maja obejrzeli uczniowie jednego z wrocławskich liceów. Historia Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, była punktem wyjścia do dyskusji o historii i obywatelskiej odpowiedzialności.
„Historię Ireny Sendlerowej” obejrzało 250 uczniów i nauczycieli z XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.
Film był punktem wyjścia do dyskusji, w której wzięli udział:
- red. Katarzyna Kaczorowska (Gazeta Wrocławska)
- prof. dr hab. Stanisław Rosik (Uniwersytet Wrocławski)
- dr Robert Żurek (Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego)
- Juliusz Woźny (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”).
O FILMIE*
Andrzej Wolf wywiady z Ireną Sendlerową przeprowadzał przez 4 ostatnie lata jej życia. Zaprzyjaźnili się. Dzięki temu - jak przyznaje twórca filmu - wybitna działaczka charytatywna i społeczna otworzyła się przed kamerą po raz ostatni.
Z 9 godzin nagrań Andrzej Wolf stworzył 27 minutowy, krótkometrażowy dokument przeplatany niemymi scenkami inscenizowanymi. To zapis wstrząsającej historii życia i śmierci Żydów w getcie. Ukazuje rozpaczliwe próby ratowania przynajmniej części z tych, którzy - według terroru hitlerowskiego - musieli umrzeć.
Film uzyskał finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzykę bezpłatnie skomponował Michał Lorenc, część materiałów filmowych pochodzi z archiwum Stevena Spielberga.
Jest to historia kobiety, która ryzykując własnym życiem uratowała z warszawskiego getta i przekazała do polskich rodzin setki żydowskich dzieci. Uważając się za „Patriotkę Żydowską” opracowała listy, na których umieszczała dane osobowe ratowanych dzieci i rodzin, aby w przyszłości dzieci te mogły poznać swoje prawdziwe pochodzenie. Za pomoc Żydom została skazana na karę śmierci, jednak dzięki wpływom Żegoty uniknęła egzekucji.
Marzeniem Ireny Sendler, wypowiedzianym w filmie było to, aby pamięć o holokauście stała się przestrogą dla świata i aby tak straszne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły.
- Zrobiłem ten film po to – mówił reżyser Andrzej Wolf - aby kolejne pokolenia poznały tak nieodległe tragiczne czasy, by historia w nim pokazana stała się przestrogą. Chcę pokazać widzom do czego prowadzi nietolerancja, brak szacunku czy antysemityzm, ale też chcę pokazać ludzi sprawiedliwych, bohaterów gotowych ryzykować życiem by pomóc prześladowanym i krzywdzonym.
*Opis filmu na podstawie materiałów Warszawskiej Szkoły Filmowej
Wydarzenie wpisuje się w obchody związane z ustanowieniem roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.
Organizatorzy wydarzenia:
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Centrum Historii Zajezdnia
XIII LO we Wrocławiu
Koordynator wydarzenia ze strony Fundacji „Krzyżowa”: dr Tomasz Skonieczny - koordynator projektów Akademii Europejskiej